Cisco fyrer tusindvis af ansatte - er for tyk og langsom

Cisco vil af med hele lag af mellemledere, der gør organisationen for tyk og langsom.

Artikel top billede

Cisco nedlægger 4.000 stillinger.

Det sker som led i en stor omstrukturering, der skal gøre Cisco langt mere strømlinet med mere glidende beslutningsgange end i dag.

Selskabet oplyser ikke, hvor i verden nedskæringerne vil ramme.

Cisco meddeler, at der er behov for at skære ned for laget af mellemledere, hvis beslutningsprocesserne skal gå hurtigere, og beslutningerne skal føres hurtigere ud i livet.

Cisco forventer, at nedskæringerne - der vil udløse massive fyringsrunder - vil koste omkring 3,1 milliarder kroner.

Omsætning og indtjening stiger

Selskabets omsætning er i det seneste kvartal ellers steget seks procent i forhold til det samme kvartal i fjor, mens indtjeningen er steget hele 18 procent til 13 milliarder kroner.

Det ændrer imidlertid ikke på, at selskabet har behov for at have en struktur, der gør det muligt at reagere hurtigere som spiller i en industri, der udvikler sig med lynets hast.

Her er små teams afgørende, lyder det fra Ciscos topchef, John Chambers.

"Vi er alt for tykke i midten af organisationen, og vi kan ikke bevæge os med den fart, som er nødvendig i denne arena," siger han.

Med beskæringen af de 4.000 stillinger vil Cisco kunne fokusere bedre på sin kerneforretning, lyder det fra John Chambers.

Han peger på, at nogle af de ramte ansatte vil kunne blive genplaceret i andre af selskabets divisioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S