Microsoft efter tre dages problemer med Outlook: Undskyld undskyld

Microsoft undskylder for flere dages problemer med Outlook.com. Se her, hvad der er gået galt.

Artikel top billede

Microsoft undskylder for tre dages problemer med nedbrud af dele af Outlook.com.

Selskabet meddelte lørdag morgen, at alt var oppe at køre igen, men måtte komme med kontramelding en time senere, da selskabet måtte erkende, at en del Outlook-brugere fortsat havde problemer.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau meddelte Microsoft lørdag morgen, at problemer skyldtes en fejl i en caching-service i Exchange ActiveSync (EAS).

EAS er en ret udbredt synkroniserings-tjeneste, der især anvendes til at synkronisere smartphones og tablet-computer med e-mail, kontakter og kalendere, der ligger på virksomhedens Exchange-servere.

"Vi vil gerne sige undskyld til alle, der har været ramt af nedbruddet," lyder det fra Microsoft.

Gik ned onsdag

De spredte nedbrud begyndte onsdag formiddag i sidste uge og ramte dele af Outlook.com, storage-tjenesten Skydrive samt kontakt-applikationen People.

Problemet i Peoples blev løst efter fem timer, mens problemerne i SkyDrive først var fuldt løst torsdag eftermiddag.

En del Outlook-brugere havde imidlertid problemer med at få adgang til deres email fra mobile enheder helt indtil lørdag. Dette inkluderede blandt andet mange iPhone-brugere, i det iOS anvender EAS til synkronisering.

Nedbruddet i Outlook.com kommer ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau blot en uge efter, at Microsoft bedyrede, at det cloudbaserede Office 365-system i de seneste fire kvartaler har haft en oppetid på mere end 99,9 procent.

Outlook-nedbruddet er ifølge nyhedsbureauet det andet i år, og der er blevet logget adskillige forstyrrelser i de seneste par måneder, hedder det.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S