Har Google droppet vidundermidlet der gav os Gmail og Adsense?

Et unikt arbejdsinstrument hos Google er så godt som dødt.

Artikel top billede

Grunden til, at Google i dag tjener styrtende med penge på sine onlinereklamer, skyldes blandt andet 20-procentsreglen.

Reglen, der opfordrer Google-ansatte til at bruge 20 procent af arbejdstiden på personlige projekter, som måske/måske ikke udvikler sig til Google-produkter. Blandt kendte produkter, der er opstået på den facon, findes Gmail, Google News og reklameplatformen Adsense. Læs mere om 20-procentsreglen, der også er brugt i andre Silicon Valley-firmaer.

Men nu er reglen død.

Det konkluderer mediet Qz.com på baggrund af flere tidligere ansattes udsagn. For eksempel her på debatsiden Quora.

Google-ledere opfordrer ikke længere sine ansatte til at forfølge sideprojekterne. Efter børsintroduktionen hævder flere også, at der nu er kommet så meget fokus på de enkelte ansattes arbejdsindsats og produktivitet, at det ikke giver mening for dem at gøre en ekstra indsats på sideprojekter, fordi de projekter ikke tæller i det store regnskab. 

De to Google-stiftere har selv peget på 20-procentsreglen som en af årsagerne til, at Google er en innovativ virksomhed.

20 procent er blevet til 120 procent

Men andre nuværende og tidligere Google-ansatte afviser, at 20-procentsreglen skulle være lagt i graven.

Men også i Google-kredse bliver 20-procentsreglen med et smil omtalt som 120-procentsreglen. Med henvisning til at den godt nok stadig eksisterer, men at det er implicit, at arbejdet skal udføres ved siden af en voksende arbejdsbyrde.

Google har gennem de seneste år lukket mange tjenester med henvisning til, at kræfterne skal bruges på de produkter, der gavner kerneforretningen.

Læs også: 

Google lukker tjenester - igen

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S