Google dræber sin nyhedslæser - og en håndfuld andre tjenester

En elsket webtjeneste må lade livet.

Artikel top billede

(Foto: nikoretro, flickr-bruger, creative commons)

Det er blevet en tradition, at Google laver forårsrengøring og smider udtjente tjenester og produkter i skraldespanden.

Men denne gang er det kommet bag på mange, at Google Reader er blandt de skrottede tjenester.

Ifølge Google vil RSS-tjenesten lukke ned 1. juli i år.

Årsagen er, at brugertallet på nyhedslæseren er dalet, og at Google gerne vil lægge sine kræfter i produkter, der kan give bedre overblik over nyheder. Man kan gætte på, at Google håber at bringe Google+ i spil på den front.

Selv om der allerede er oprettet underskriftsindsamlinger for at redde Google Reader, bør eksisterende brugere allerede nu eksportere data fra Google Reader.

Google har nemlig et meget usentimentalt syn på lukningen af tjenester, og de fortryder det sjældent. Hvis man tvivler på det, så tjek bare listen over tjenester, som Google har lagt i graven de seneste år.

Disse tjenester dør også

På den officielle Google Blog kan man læse, hvilke andre tjenester og api'er, der lukker ned.

De fleste kommer den typiske bruger ikke til at savne.

Det er dog værd at bemærke, at Google lukker desktopversionen af den roste fototjeneste Snapseed, som Google købte sidste år. Mobile apps til iOS og Android kan dog stadig hentes i app stores. Det er også sandsynligt, at Snapseed-funktioner vil finde vej til Google+ på et tidspunkt.

Drab på et knudepunkt

Men lukningen af Google Reader er ikke blot lukningen af Googles egen tjeneste.

Der er en underskov af tjenester, som enten bygger på brugerens eksisterende data i Google Reader - eller som bygger videre på den. For eksempel intelligente nyhedslæsere, der analyserer på brugerens eksisterende nyhedskilder og på den baggrund præsenterer ham for andre. For eksempel Zite. En af tjenesterne, Feedly, lover dog, at firmaet er ved at opbygge en åben api, der kan tage over, når Google Reader har taget sin sidste vejrtrækning.

RSS som brugervendt-teknologi blev allerede slået ihjel af flere kommentatorer i 2011. Og selv om der måske også er mange Google Reader-fans blandt ComONs læsere, har MG Siegler ret i, at "normale" mennesker stadig ikke aner, hvad RSS er.

ComON-redaktionen er i fuld sving med at opstøve alternativer til Google Reader. Har du allerede fundet en alternativ RSS/Nyhedslæser, så del den med os i kommentarfeltet. Eller via mail. I mellemtiden er her lidt inspiration fra vores arkiver:

Her er de bedste nyhedslæsere til din iPad

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job