Google dræber sin nyhedslæser - og en håndfuld andre tjenester

En elsket webtjeneste må lade livet.

Artikel top billede

(Foto: nikoretro, flickr-bruger, creative commons)

Det er blevet en tradition, at Google laver forårsrengøring og smider udtjente tjenester og produkter i skraldespanden.

Men denne gang er det kommet bag på mange, at Google Reader er blandt de skrottede tjenester.

Ifølge Google vil RSS-tjenesten lukke ned 1. juli i år.

Årsagen er, at brugertallet på nyhedslæseren er dalet, og at Google gerne vil lægge sine kræfter i produkter, der kan give bedre overblik over nyheder. Man kan gætte på, at Google håber at bringe Google+ i spil på den front.

Selv om der allerede er oprettet underskriftsindsamlinger for at redde Google Reader, bør eksisterende brugere allerede nu eksportere data fra Google Reader.

Google har nemlig et meget usentimentalt syn på lukningen af tjenester, og de fortryder det sjældent. Hvis man tvivler på det, så tjek bare listen over tjenester, som Google har lagt i graven de seneste år.

Disse tjenester dør også

På den officielle Google Blog kan man læse, hvilke andre tjenester og api'er, der lukker ned.

De fleste kommer den typiske bruger ikke til at savne.

Det er dog værd at bemærke, at Google lukker desktopversionen af den roste fototjeneste Snapseed, som Google købte sidste år. Mobile apps til iOS og Android kan dog stadig hentes i app stores. Det er også sandsynligt, at Snapseed-funktioner vil finde vej til Google+ på et tidspunkt.

Drab på et knudepunkt

Men lukningen af Google Reader er ikke blot lukningen af Googles egen tjeneste.

Der er en underskov af tjenester, som enten bygger på brugerens eksisterende data i Google Reader - eller som bygger videre på den. For eksempel intelligente nyhedslæsere, der analyserer på brugerens eksisterende nyhedskilder og på den baggrund præsenterer ham for andre. For eksempel Zite. En af tjenesterne, Feedly, lover dog, at firmaet er ved at opbygge en åben api, der kan tage over, når Google Reader har taget sin sidste vejrtrækning.

RSS som brugervendt-teknologi blev allerede slået ihjel af flere kommentatorer i 2011. Og selv om der måske også er mange Google Reader-fans blandt ComONs læsere, har MG Siegler ret i, at "normale" mennesker stadig ikke aner, hvad RSS er.

ComON-redaktionen er i fuld sving med at opstøve alternativer til Google Reader. Har du allerede fundet en alternativ RSS/Nyhedslæser, så del den med os i kommentarfeltet. Eller via mail. I mellemtiden er her lidt inspiration fra vores arkiver:

Her er de bedste nyhedslæsere til din iPad

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS