Google dræber sin nyhedslæser - og en håndfuld andre tjenester

En elsket webtjeneste må lade livet.

Artikel top billede

(Foto: nikoretro, flickr-bruger, creative commons)

Det er blevet en tradition, at Google laver forårsrengøring og smider udtjente tjenester og produkter i skraldespanden.

Men denne gang er det kommet bag på mange, at Google Reader er blandt de skrottede tjenester.

Ifølge Google vil RSS-tjenesten lukke ned 1. juli i år.

Årsagen er, at brugertallet på nyhedslæseren er dalet, og at Google gerne vil lægge sine kræfter i produkter, der kan give bedre overblik over nyheder. Man kan gætte på, at Google håber at bringe Google+ i spil på den front.

Selv om der allerede er oprettet underskriftsindsamlinger for at redde Google Reader, bør eksisterende brugere allerede nu eksportere data fra Google Reader.

Google har nemlig et meget usentimentalt syn på lukningen af tjenester, og de fortryder det sjældent. Hvis man tvivler på det, så tjek bare listen over tjenester, som Google har lagt i graven de seneste år.

Disse tjenester dør også

På den officielle Google Blog kan man læse, hvilke andre tjenester og api'er, der lukker ned.

De fleste kommer den typiske bruger ikke til at savne.

Det er dog værd at bemærke, at Google lukker desktopversionen af den roste fototjeneste Snapseed, som Google købte sidste år. Mobile apps til iOS og Android kan dog stadig hentes i app stores. Det er også sandsynligt, at Snapseed-funktioner vil finde vej til Google+ på et tidspunkt.

Drab på et knudepunkt

Men lukningen af Google Reader er ikke blot lukningen af Googles egen tjeneste.

Der er en underskov af tjenester, som enten bygger på brugerens eksisterende data i Google Reader - eller som bygger videre på den. For eksempel intelligente nyhedslæsere, der analyserer på brugerens eksisterende nyhedskilder og på den baggrund præsenterer ham for andre. For eksempel Zite. En af tjenesterne, Feedly, lover dog, at firmaet er ved at opbygge en åben api, der kan tage over, når Google Reader har taget sin sidste vejrtrækning.

RSS som brugervendt-teknologi blev allerede slået ihjel af flere kommentatorer i 2011. Og selv om der måske også er mange Google Reader-fans blandt ComONs læsere, har MG Siegler ret i, at "normale" mennesker stadig ikke aner, hvad RSS er.

ComON-redaktionen er i fuld sving med at opstøve alternativer til Google Reader. Har du allerede fundet en alternativ RSS/Nyhedslæser, så del den med os i kommentarfeltet. Eller via mail. I mellemtiden er her lidt inspiration fra vores arkiver:

Her er de bedste nyhedslæsere til din iPad

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S