Kommuner frygter prisstigninger efter KMD-opkøb af rival

Landets kommuner frygter prisstigninger i kølvandet på KMD-opkøb af konkurrent. Nu vil kommunerne gøre fælles front.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hos de kommunale it-chefers forening KITA vækker KMD's opkøb af Medialogic bekymring.

Her går bekymringen både på prisudviklingen, men også på mulighederne for at udvikle nye innovative løsninger på et område, hvor er rent faktisk kan hentes store effektiviseringsgevinster.

"Beskæftigelsesområdet er et område, som rigtigt mange kommuner virkelig vil satse på it-mæssigt, fordi der er meget at hente. Nu frygter vi for udviklingen med få leverandører," udtaler formand Jørgen Rasch fra KITA.

Kommuner skal stå sammen

Han fortæller, at KMD's træk med dette opkøb igen prikker til den proces, kommunerne i forvejen er gået ind på, nemlig at skabe fælles front mod leverandører.

"Vi skal være professionelle og stå sammen," udtaler Jørgen Rasch.

I forvejen har Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen allerede bedt erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S) forholde sig til KMD's opkøb.

Også han var bekymret for prisstigninger.

Medialogic har tidligere været en meget højtråbende konkurrent til KMD.

Kombit undersøger

Også hos Kombit, der er kommunernes fælles it-selskab, er man på tæerne.

"Vi undersøger nu i samarbejdet med en række kommuner, hvad KMD's opkøb vil få af betydning for konkurrencen," lyder det fra direktør Hans Berthelsen.

Han forklarer, at det jo ikke er overraskende, at leverandører forsøger at begrænse konkurrencen blandt andet gennem opkøb. Men man følger sagen tæt.

"Kombits opgave er jo netop at skabe et marked for kommunalt it, så derfor har vi og kommunerne en naturlig interesse i sagen," forklarer Hans Berthelsen.

Læs også:
KMD-opkøb lander på ministerens bord: Vil opkøb føre til højere priser?

KMD køber højtråbende ærkerival - har tidligere kritiseret KMD voldsomt

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S