KMD afviser kritik af monopol: Vi har da en konkurrent

Kritikken hagler ned over it-giganten KMD efter opkøb af konkurrenten Medialogic. Men KMD afviser: "Vi har en seriøs konkurrent".

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMDs opkøb af Medialogic har fået kritik, fordi det skulle tage luften ud af konkurrencen på markedet for it til landets jobcentre.

Men det afviser KMD, der konkret peger på endnu en "seriøs konkurrent" i markedet.

"Historisk set har priserne været faldende, og vi er overbeviste om, at vi også fremover kommer til at agere i et marked med en sund konkurrence."

"Schultz Information har i efteråret lanceret en ny løsning og har en voksende kundebase. Det er vores oplevelse, at vi i stigende omfang kommer til at møde dem i markedet som en seriøs konkurrent," udtaler direktør Ole Jensen fra KMD.

Endelig skal man på ingen måder udelukke, at vi vil se yderligere aktører i markedet de kommende år, peger han på.

Køber kompetenceløft

Ole Jensen forklarer, at der er lagt op til betydelige forandringer med beskæftigelsesindsatsen i Danmark de kommende år.

"Og opkøbet sikrer KMD et kapacitets- og kompetenceløft, der vil komme kunderne til gode," forklarer han.

En stor del af kommunerne har for nylig været igennem EU-udbud eller SKI 02.19 og erhvervet sig en jobcenterløsning.

"Derved ligger rammer og vilkår fast i flere år for en pæn del af markedet. Medialogic WorkBase og KMD Opera Univers vil blive videreført hos de nuværende kunder på de gældende vilkår," oplyser han videre.

"Historisk set har priserne været faldende, og vi er overbeviste om, at vi også fremover kommer til at agere i et marked med en sund konkurrence". Skal det tolkes derhen, at KMD forventer fortsat faldende priser de næste år?

"Vi forventer fortsat konkurrence - men hvordan priserne udvikler sig de næste par år, er jo ikke til at sige."

"Det kommer jo blandt andet an på, hvordan de udbudte opgaver ser ud. Så det vil vi nødig konkret spå om," lyder det fra KMD, der i den forbindelse også peger på, at SKI-vilkår med videre ligger fast de næste par år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S