Afstemning: Har du koblet et tastatur til din tablet-pc?

Stor undersøgelse viser en kæmpe efterspørgsel på fysiske tastaturer til tablet-pc'er. Har du koblet et tastatur til din tablet, eller anvender du den kun med touch-navigation?

Artikel top billede

Lige siden Steve Jobs i januar 2010 fra en scene i San Francisco lancerede den første iPad, har tablet-produkterne buldret afsted.

Resultatet kan blandt andet ses i en opgørelse fra Gartner, der viser, at pc-leverandørernes forsendelser til Vesteuropa var næsten 20 procent mindre i andet kvartal i år i forhold til samme kvartal sidste år.

Vi elsker tablets - og det er ikke længere kun Apples iPad, der sælger, men i høj grad også de mange Android-produkter, ligesom tablets med Microsofts Windows findes i et bredt udvalg efterhånden.

Det pudsige er, at der er en del, der tyder på, at mange af os faktisk til en vis grad anvender vores tablet som en traditionel pc, idet der er sluttet et fysisk tastatur til den ellers så touch-fokuserede enhed.

Vi ønsker os tablet-tastaturerer

En ny undersøgelse blandt flere end 1.000 vidensarbejdere i Europa og Nordamerika konkluderer, at 62 procent af dem, der bruger eller gerne vil bruge tablets, vil foretrække et tastatur til den.

Undersøgelsen viser også, at kun 34 procent hellere vil bruge en tablet uden et tastatur og så skifte til en traditionel computer, når der er behov for det.

Det må næsten være drømmen om den digitale schweizerkniv, der kan bruges til mere eller mindre alt, der kommer til udtryk her.

Endnu ikke den store gevinst for Microsoft

Man skulle tro, at det var en klar fordel for Microsoft, der med sin Surface-tablet og Windows 8/RT netop forsøger at tilfredsstille behovet for en tablet, der også kan bruges til mere taste-krævende arbejde.

Ser man på de seneste tal fra IDC, var der dog blot installeret Windows på 4,5 procent af de tablets, der blev sendt afsted fra producenterne i andet kvartal i år.

Til sammenligning havde Android ifølge IDC en markedsandel på 62,6 procent, mens iOS stod for 32,5 procent.

Det er interessant, om vi - med udgangspunkt i Forresters undersøgelse - så i stedet køber Android- og iOS-tablets og kobler fysiske tastaturer til dem?

Eller om ønsket om et tastatur, når alt kommer til alt, forbliver et ønske - så vi anvender tablet-pc'en uden et tastatur?

Afgiv din stemme herunder og uddyb også meget gerne din konkrete brug af en tablet-pc i debatten.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo