It-firma: Vi går i flæsket på KMD

KMD har fået heftig monopol-kritik efter opkøb af konkurrent. Men nu melder et mindre dansk it-firma sig klar til at tage kampen op mod it-giganten.

Artikel top billede

Foto: Povl Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Hos it-virksomheden Schultz Information, der blandt andet har en it-løsning til beskæftigelsesområdet, er strategien uændret efter det noget udskældte KMD-opkøb af ærkerivalen Medialogic.

"KMD var vores konkurrent, da vi gik ind på markedet. Og KMD er stadigvæk vores konkurrent," udtaler administrerende direktør Mette Kaagaard fra Schultz.

Hun oplyser, at selskabets første kunde på dette område var Vejle Kommune, og næste kommune er Randers Kommune.

Begge kunder er vundet efter udbud, og i øvrigt de to første Schultz har deltaget i på beskæftigelsesområdet.

Vundet to første udbud - sulten efter flere

Selskabet er da også kampivrigt og ser frem til yderligere to udbud på området, som man også vil byde på.

Mette Kaagaards budskab i forbindelsen med hele polemikken omkring opkøbet, som har betydet, at blandt andre KITA's formand frygter højere priser og monopol-lignende tilstande, er:

"Vi er tilhængere af konkurrence. Og vores budskab er, at udbud er vejen til det," udtaler Mette Kaagaard.

Schultz tilbyder en standard CRM-løsning på en Microsoft platform.

Ifølge direktøren er selskabets løsning - i modsætning til Medialogics og KMD's løsning på området - ledelsesinformation præsenteret i form af visuelle dashboards, hvor brugervenligheden er bedre.

Og så betyder en "regel-motor", at man får tilpasset systemet ny lovgivning uden alle de fejl, der har præget de øvrige leverandørers systemer, påpeger hun.

Dermed melder Schultz sig da også for alvor på banen - også selv om man kæmper mod KMD, der har en milliardomsætning og 3.000 ansatte i ryggen.

"Vi vidste fra start, at vi skulle konkurrere mod KMD," siger direktøren for Schultz, der har en omsætning på 100 millioner kroner og beskæftiger cirka 100 medarbejdere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos