SSD-afløser vil først være klar om 10 år

SSD vil være verdens bedste lagrings-teknologi i lang tid. Se her, hvor længe eksperter vurderer, at SSD vil være hot. Og hvad der kan komme til at banke SSD af banen.

Artikel top billede

Solid State Drive (SSD) er stadig fremtidens teknologi, når det handler om at lagre digitale filer.

Sådan lyder det fra en række eksperter, der over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau peger på, at der vil gå mindst 10 år, før SSD-teknologien vil blive afløst af en ny memory-teknologi.

SSD bliver da også bedre og bedre, og teknologierne bliver løbende både hurtigere, mere energi-effektive og billigere.

Disse teknologier kan erstatte SSD

Der arbejdes allerede i dag på at udvikle nye storage-teknologier, som vil blive langt hurtigere, langt mere pålidelige og langt billigere end SSD.

Men indtil videre tyder alt på, at disse teknologier først vil have nået en tilstrækkelig udbredelse og en lav nok pris til at kunne udfordre SSD om tidligst 10 år.

Disse udviklings-teknologier tæller blandt andet såkaldt phase-change memory (PCM), som blandt andre Samsung arbejder på, mens andre arbejder på såkaldt resistive random-access memory (RRAM) samt såkaldt magnetoresistive RAM (MRAM).

De nye teknologier vil ikke mindst blive båret frem af, at NAND-flash på et tidspunkt vil nå en grænse, hvor det ikke længere kan lade sig gøre at gøre teknologien mindre.

Det vil øge behovet for en erstatning, der ikke bygger på transistorer.

I de kommende år vil vi dog fortsat se markante forbedringer af SSD, lyder det, som vi vil se blive både hurtigere og mindre.

Blandt andet har Samsung for nylig lanceret V-NAND-chip, der er op til 10 så gange så holdbar som de typiske flash-chip, der i dag anvendes i mobiltelefoner.

Denne nye flash-teknologi bygger på en 3D-chipstruktur, hvor storagemodulerne er lagret oven på hinanden.

Samtidig arbejder Intel på at nedskalere NAND-flash ved at implementere en såkaldt high-k metal gate.

Intel har allerede planer om at overgå til en 3D-transistor-struktur, hedder det

SSD's fremgang skyldes ikke mindst den store vækst i brugen af mobile enheder, idet SSD'erne typisk er mindre, hurtigere og langt mindre energi-krævende end de roterende harddiske.

Til gengæld er de dyrere i indkøb. Det har blandt andet betydet, at mange store servere fortsat bygger på de klassiske roterende harddiske.

Det kommer dog ikke til at vare ved, lyder vurderingen, da flash-teknologierne hele tiden bliver billigere og billigere og mindre og mindre.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice