SSD-afløser vil først være klar om 10 år

SSD vil være verdens bedste lagrings-teknologi i lang tid. Se her, hvor længe eksperter vurderer, at SSD vil være hot. Og hvad der kan komme til at banke SSD af banen.

Artikel top billede

Solid State Drive (SSD) er stadig fremtidens teknologi, når det handler om at lagre digitale filer.

Sådan lyder det fra en række eksperter, der over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau peger på, at der vil gå mindst 10 år, før SSD-teknologien vil blive afløst af en ny memory-teknologi.

SSD bliver da også bedre og bedre, og teknologierne bliver løbende både hurtigere, mere energi-effektive og billigere.

Disse teknologier kan erstatte SSD

Der arbejdes allerede i dag på at udvikle nye storage-teknologier, som vil blive langt hurtigere, langt mere pålidelige og langt billigere end SSD.

Men indtil videre tyder alt på, at disse teknologier først vil have nået en tilstrækkelig udbredelse og en lav nok pris til at kunne udfordre SSD om tidligst 10 år.

Disse udviklings-teknologier tæller blandt andet såkaldt phase-change memory (PCM), som blandt andre Samsung arbejder på, mens andre arbejder på såkaldt resistive random-access memory (RRAM) samt såkaldt magnetoresistive RAM (MRAM).

De nye teknologier vil ikke mindst blive båret frem af, at NAND-flash på et tidspunkt vil nå en grænse, hvor det ikke længere kan lade sig gøre at gøre teknologien mindre.

Det vil øge behovet for en erstatning, der ikke bygger på transistorer.

I de kommende år vil vi dog fortsat se markante forbedringer af SSD, lyder det, som vi vil se blive både hurtigere og mindre.

Blandt andet har Samsung for nylig lanceret V-NAND-chip, der er op til 10 så gange så holdbar som de typiske flash-chip, der i dag anvendes i mobiltelefoner.

Denne nye flash-teknologi bygger på en 3D-chipstruktur, hvor storagemodulerne er lagret oven på hinanden.

Samtidig arbejder Intel på at nedskalere NAND-flash ved at implementere en såkaldt high-k metal gate.

Intel har allerede planer om at overgå til en 3D-transistor-struktur, hedder det

SSD's fremgang skyldes ikke mindst den store vækst i brugen af mobile enheder, idet SSD'erne typisk er mindre, hurtigere og langt mindre energi-krævende end de roterende harddiske.

Til gengæld er de dyrere i indkøb. Det har blandt andet betydet, at mange store servere fortsat bygger på de klassiske roterende harddiske.

Det kommer dog ikke til at vare ved, lyder vurderingen, da flash-teknologierne hele tiden bliver billigere og billigere og mindre og mindre.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos