SSD-afløser vil først være klar om 10 år

SSD vil være verdens bedste lagrings-teknologi i lang tid. Se her, hvor længe eksperter vurderer, at SSD vil være hot. Og hvad der kan komme til at banke SSD af banen.

Artikel top billede

Solid State Drive (SSD) er stadig fremtidens teknologi, når det handler om at lagre digitale filer.

Sådan lyder det fra en række eksperter, der over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau peger på, at der vil gå mindst 10 år, før SSD-teknologien vil blive afløst af en ny memory-teknologi.

SSD bliver da også bedre og bedre, og teknologierne bliver løbende både hurtigere, mere energi-effektive og billigere.

Disse teknologier kan erstatte SSD

Der arbejdes allerede i dag på at udvikle nye storage-teknologier, som vil blive langt hurtigere, langt mere pålidelige og langt billigere end SSD.

Men indtil videre tyder alt på, at disse teknologier først vil have nået en tilstrækkelig udbredelse og en lav nok pris til at kunne udfordre SSD om tidligst 10 år.

Disse udviklings-teknologier tæller blandt andet såkaldt phase-change memory (PCM), som blandt andre Samsung arbejder på, mens andre arbejder på såkaldt resistive random-access memory (RRAM) samt såkaldt magnetoresistive RAM (MRAM).

De nye teknologier vil ikke mindst blive båret frem af, at NAND-flash på et tidspunkt vil nå en grænse, hvor det ikke længere kan lade sig gøre at gøre teknologien mindre.

Det vil øge behovet for en erstatning, der ikke bygger på transistorer.

I de kommende år vil vi dog fortsat se markante forbedringer af SSD, lyder det, som vi vil se blive både hurtigere og mindre.

Blandt andet har Samsung for nylig lanceret V-NAND-chip, der er op til 10 så gange så holdbar som de typiske flash-chip, der i dag anvendes i mobiltelefoner.

Denne nye flash-teknologi bygger på en 3D-chipstruktur, hvor storagemodulerne er lagret oven på hinanden.

Samtidig arbejder Intel på at nedskalere NAND-flash ved at implementere en såkaldt high-k metal gate.

Intel har allerede planer om at overgå til en 3D-transistor-struktur, hedder det

SSD's fremgang skyldes ikke mindst den store vækst i brugen af mobile enheder, idet SSD'erne typisk er mindre, hurtigere og langt mindre energi-krævende end de roterende harddiske.

Til gengæld er de dyrere i indkøb. Det har blandt andet betydet, at mange store servere fortsat bygger på de klassiske roterende harddiske.

Det kommer dog ikke til at vare ved, lyder vurderingen, da flash-teknologierne hele tiden bliver billigere og billigere og mindre og mindre.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Senior Data Engineer til Data Warehouse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S