Gymnasieelever: Logning er et overgreb

Formanden for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning kalder oplysninger om massiv logning af elever for "skræmmende" og "nærmest et overgreb".

Artikel top billede

Skræmmende - tangerende til et overgreb.

Så hård en reaktion lyder fra formanden for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, Phillip Dimsits Lerer, på oplysningerne om, hvordan danske gymnasier logger digitale oplysninger om eleverne.

"Det er en ærgerlig udvikling. Skræmmende og nærmest et overgreb," siger han til Computerworld.

Mangler tillid

Han peger på, at logningen i bund og grund er udtryk for manglende tillid.

For han kalder det "let at sige", at oplysningerne kun vil blive brugt ved mistanke om misbrug og lignende.

Således kan du her læse mere om, hvilke oplysninger der logges.

En sekretariatschef for en it-sammenslutning for flere gymnasier oplyser, at "undervisningsnettet overvåges".

Privatlivets fred?

"Men en rektor kan sidde og se, hvad man laver," siger gymnasie-formanden og tvivler på, at de danske gymnasieelever tænker over det.

Derfor vil han hellere have en debat om den rivende udvikling, vi er inde i, omkring hvad man eksempelvis må bruge it og internet til, og hvad man ikke må.

"Hvad bliver det næste? Skal vi overvåge lærernes SMS'er for at sikre, at de ikke taler med nogle, som de ikke må? Der er noget, der hedder privatlivets fred," siger Phillip Dimsits Lerer.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S