Militære it-operationer er allerede i gang mod Syrien

De første it-operationer mod Syrien er allerede skudt i gang, vurderer ekspert.

Artikel top billede

Den anspændte situation mellem det internationale samfund og Syrien spidser til nærmest time for time.

Stadig flere gætter på, at en krig eller militæroperation er nært forestående.

It-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra firmaet CSIS vurderer da også, at de første it-tropper allerede er sat ind i konflikten.

"Man har givetvis allerede lavet målrettede angreb mod styret og regimet i forsøg på at tiltvinge sig adgang til værdifulde og sensitive oplysninger, som kan bruges i flere sammenhænge," forklarer Peter Kruse.

Oplysninger hentes

Imidlertid vil it-operationerne også bruges i forhold til efterretninger på forskellige områder, vurderer sikkerhedseksperten.

"Et er, at man kan forberede sig på selve invationen ved at udtrække oplysninger om for eksempel troppepositioner, antal og materiel, mens andre data kunne inkludere eventuelle beviser, som skal retfærdiggøre selve invasionen, for eksempel omkring det formodede giftgasangreb, som måske kan være omtalt i kommunikation eller ligge i digital form," forklarer han til Computerworld.

Det har da også allerede været fremme, at USA har opsnappet telekommunikation, der skulle belyse et giftgasangreb.

Hele situationen omkring borgerkrigen i Syrien er spidset voldsomt til de sidste dage efter det formodede giftgasangreb, og internationale statsledere har holdt møder om en militær reaktion på netop det formodede giftgasangreb.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS