Militære it-operationer er allerede i gang mod Syrien

De første it-operationer mod Syrien er allerede skudt i gang, vurderer ekspert.

Artikel top billede

Den anspændte situation mellem det internationale samfund og Syrien spidser til nærmest time for time.

Stadig flere gætter på, at en krig eller militæroperation er nært forestående.

It-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra firmaet CSIS vurderer da også, at de første it-tropper allerede er sat ind i konflikten.

"Man har givetvis allerede lavet målrettede angreb mod styret og regimet i forsøg på at tiltvinge sig adgang til værdifulde og sensitive oplysninger, som kan bruges i flere sammenhænge," forklarer Peter Kruse.

Oplysninger hentes

Imidlertid vil it-operationerne også bruges i forhold til efterretninger på forskellige områder, vurderer sikkerhedseksperten.

"Et er, at man kan forberede sig på selve invationen ved at udtrække oplysninger om for eksempel troppepositioner, antal og materiel, mens andre data kunne inkludere eventuelle beviser, som skal retfærdiggøre selve invasionen, for eksempel omkring det formodede giftgasangreb, som måske kan være omtalt i kommunikation eller ligge i digital form," forklarer han til Computerworld.

Det har da også allerede været fremme, at USA har opsnappet telekommunikation, der skulle belyse et giftgasangreb.

Hele situationen omkring borgerkrigen i Syrien er spidset voldsomt til de sidste dage efter det formodede giftgasangreb, og internationale statsledere har holdt møder om en militær reaktion på netop det formodede giftgasangreb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse