Krig: Sådan lammer man et lands it-infrastruktur

Hvilke it-angreb sættes ind, hvis en militær aktion indledes mod Syrien? Dansk sikkerhedsekspert forklarer, hvordan cyberangreb vil lamme landet.

Artikel top billede

Såfremt en gruppe lande vælger at gå i krig mod Syrien, vil en række tilhørende it-operationer formodentlig blive ført ud i livet.

Det drejer sig om at lamme landets it-infrastruktur.

Sikkerhedsekspert Peter Kruse fra firmaet CSIS "vil antage at det kunne gennemføres på flere niveauer, hvor flere er helt sandsynlige scenarier".

"Som vi så i forbindelse med angrebet mod Estland (cyberangreb, red.) kan man gå relativt let efter mål som styrets websider og derved bremse propaganda og samtidig anvende dem som "vandhuller" til at infiltrere deres interne systemer, så der opnås adgang til eksempelvis troppeplaceringer og strategier samt andre potentielt konfidentielle oplysninger, der kan bruges imod styret," forklarer Peter Kruse.

Udvælge særlige mål - og fravælge nogle

Også andre steder vil it-tropperne i givet fald kunne sættes ind, men det vil nok blive overvejet en ekstra gang.

"Derudover kan man ramme vand- og elforsyning i de dele af landet, som kontrolleres af styret. Det har en masse collateral damage, og som sådan vil man måske afstå fra at gøre det," vurderer Peter Kruse.

Imidlertid er andre mål helt oplagte.

"Kommunikation, som anvendes af styret i intern kommunkation, er et andet oplagt mål. Dels at lytte med, dels at sabotere denne for at forhindre regeringens tropper i at modtage kommandoer," udtaler Peter Kruse.

Hele situationen omkring Syrien er blevet ekstra anspændt den seneste uge, hvor internationale statsledere har intensiveret retorikken imod det borgerkrigshærgede land.

Et angreb med kemiske våben imod civilbefolkningen har været dråben, der ifølge en række statsledere har fået bægeret til at flyde over.

Præcis hvad hele tumulten ender ud i, er dog usikkert i skrivende stund.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job