Opsving på vej: Danske firmaer klar til at storhyre it-folk

Der venter stor efterspørgsel på it-folk i de kommende år.

Artikel top billede

Mere end 40 procent af de store danske virksomheder er klar til at udvide antallet af it-folk, mens blot 16 procent har planer om at reducere i antallet af it-folk.

Sådan lyder en af konklusionerne i it-rapporten "IT i Praksis 2013," der er udarbejdet af Rambøll og Dansk IT.

Ansættelses-boom

"To ud af fem virksomheder forventer at ansætte flere it-folk, og det er et stort spring," siger Ejvind Jørgensen, direktør i Rambøll.

Han peger på, at forskellen på antallet af virksomheder, der forventer at udvide antallet af it-folk, og antallet af virksomheder, der forventer at skære, er den største, som Rambøll har målt i de seneste fem år.

Sidste år forventede blot hver tredje virksomhed at ansætte nye it-folk, mens hele 20 procent forventede at skære ned.

"I dag har to ud af tre topchefer fokus på vækst, og der er virkelig gryende optimisme i it-branchen," siger Ejvind Jørgensen.

It-folk kan lande i forretningen

Undersøgelsen er baseret på rundspørge til mere end 300 private og offentlige organisationer.

Konklusionen er ifølge formanden for Dansk IT, Carsten Nørgaard, at ingen længere er i tvivl om værdien af it.

Man kan kort og godt ikke udvikle forretningen eller dens processer uden tæt fokus på it.

Det betyder også, at det langt fra er sikkert, at topcheferne sigter efter at udvide virksomhedernes it-afdelinger, selv om de har planer om at udvide antallet af it-folk.

"Det kan sagtens være, at de nye it-folk skal ud i forretnings-afdelingerne for eksempelvis at speede arbejdet med de sociale medier eller lignende op," siger Carsten Nørgaard.

Outsourcing mærkes ikke

Der har i flere år været en del bekymring om, at den brede outsourcing af forskellige it-opgaver til prisbilligere lande vil kunne ramme den danske it-beskæftigelse.

Men det ser Dansk IT og Rambøll ingen tegn på.

"Vi kan ikke se nogen effekt af den omfattende outsourcing. Der er stadig masser af investeringslyst," siger Carsten Nørgaard.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S