Dansk it-firma med 260 ansatte flytter til udlandet

Et dansk it-firma vil flytte til Schweiz. Selskabet beskæftiger 260 ansatte. Læs hvad flytningen betyder for dem her.

Artikel top billede

Direktør Jørn Larsen har selv boet flere år i alpelandet, hvor virksomheden skal flytte hen.

Det danske softwarehus Trifork vil flytte til Schweiz.

Sådan lyder det i en meddelelse til fondsbørsen.

Men de 260 ansatte i koncernen vil ikke som sådan mærke noget. Heller ikke de mange danske ansatte, der blandt andet sidder på kontoret i Aarhus.

"Nej, de vil kun mærke noget i den forstand, at vi vil vækste yderligere i Danmark, og derfor vil der blive flere danske medarbejdere," fortæller administrerende direktør Jørn Larsen fra Trifork til Computerworld på en telefon fra alpelandet.

Jørn Larsen forklarer, at det er selve koncernen, der flyttes derned, og det er der én årsag til:

"Det er lettere at skaffe kapital og investorer," siger han.

For softwarehuset har planer om ikke bare vækst i Danmark, men også internationalt.

Direktør drog selv afsted

"Derfor tog jeg faktisk selv til Schweiz i 2008 og har boet her siden," fortæller Jørn Larsen.

I dag har selskabet, der er stiftet og grundlagt af danskere i Danmark, en årlig omsætning på den gode side af 200 millioner kroner.

Faktisk er forventningen en omsætning i år på 245 millioner kroner. Det er lidt mindre end tidligere meldt ud.

"Vi har simpelthen trykket lidt for meget på speederen det sidste stykke tid og må lige lette foden lidt," fortæller Jørn Larsen.

Imidlertid vil der fortsat være tale om en omsætningsstigning på 10 procent.

Direktør frifundet i kedelig sag

Selskabet og Jørn Larsen har i øvrigt tidligere på året været omtalt i forbindelse med en kedelig sag, hvor der faldt dom i en sag om grov kursmanipulation.

Selskabet endte med et rap over nallerne i form af en bøde på én million kroner, mens Jørn Larsen blev pure frifundet.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S