Dansk it-firma med 260 ansatte flytter til udlandet

Et dansk it-firma vil flytte til Schweiz. Selskabet beskæftiger 260 ansatte. Læs hvad flytningen betyder for dem her.

Artikel top billede

Direktør Jørn Larsen har selv boet flere år i alpelandet, hvor virksomheden skal flytte hen.

Det danske softwarehus Trifork vil flytte til Schweiz.

Sådan lyder det i en meddelelse til fondsbørsen.

Men de 260 ansatte i koncernen vil ikke som sådan mærke noget. Heller ikke de mange danske ansatte, der blandt andet sidder på kontoret i Aarhus.

"Nej, de vil kun mærke noget i den forstand, at vi vil vækste yderligere i Danmark, og derfor vil der blive flere danske medarbejdere," fortæller administrerende direktør Jørn Larsen fra Trifork til Computerworld på en telefon fra alpelandet.

Jørn Larsen forklarer, at det er selve koncernen, der flyttes derned, og det er der én årsag til:

"Det er lettere at skaffe kapital og investorer," siger han.

For softwarehuset har planer om ikke bare vækst i Danmark, men også internationalt.

Direktør drog selv afsted

"Derfor tog jeg faktisk selv til Schweiz i 2008 og har boet her siden," fortæller Jørn Larsen.

I dag har selskabet, der er stiftet og grundlagt af danskere i Danmark, en årlig omsætning på den gode side af 200 millioner kroner.

Faktisk er forventningen en omsætning i år på 245 millioner kroner. Det er lidt mindre end tidligere meldt ud.

"Vi har simpelthen trykket lidt for meget på speederen det sidste stykke tid og må lige lette foden lidt," fortæller Jørn Larsen.

Imidlertid vil der fortsat være tale om en omsætningsstigning på 10 procent.

Direktør frifundet i kedelig sag

Selskabet og Jørn Larsen har i øvrigt tidligere på året været omtalt i forbindelse med en kedelig sag, hvor der faldt dom i en sag om grov kursmanipulation.

Selskabet endte med et rap over nallerne i form af en bøde på én million kroner, mens Jørn Larsen blev pure frifundet.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision