Dansk it-firma med 260 ansatte flytter til udlandet

Et dansk it-firma vil flytte til Schweiz. Selskabet beskæftiger 260 ansatte. Læs hvad flytningen betyder for dem her.

Artikel top billede

Direktør Jørn Larsen har selv boet flere år i alpelandet, hvor virksomheden skal flytte hen.

Det danske softwarehus Trifork vil flytte til Schweiz.

Sådan lyder det i en meddelelse til fondsbørsen.

Men de 260 ansatte i koncernen vil ikke som sådan mærke noget. Heller ikke de mange danske ansatte, der blandt andet sidder på kontoret i Aarhus.

"Nej, de vil kun mærke noget i den forstand, at vi vil vækste yderligere i Danmark, og derfor vil der blive flere danske medarbejdere," fortæller administrerende direktør Jørn Larsen fra Trifork til Computerworld på en telefon fra alpelandet.

Jørn Larsen forklarer, at det er selve koncernen, der flyttes derned, og det er der én årsag til:

"Det er lettere at skaffe kapital og investorer," siger han.

For softwarehuset har planer om ikke bare vækst i Danmark, men også internationalt.

Direktør drog selv afsted

"Derfor tog jeg faktisk selv til Schweiz i 2008 og har boet her siden," fortæller Jørn Larsen.

I dag har selskabet, der er stiftet og grundlagt af danskere i Danmark, en årlig omsætning på den gode side af 200 millioner kroner.

Faktisk er forventningen en omsætning i år på 245 millioner kroner. Det er lidt mindre end tidligere meldt ud.

"Vi har simpelthen trykket lidt for meget på speederen det sidste stykke tid og må lige lette foden lidt," fortæller Jørn Larsen.

Imidlertid vil der fortsat være tale om en omsætningsstigning på 10 procent.

Direktør frifundet i kedelig sag

Selskabet og Jørn Larsen har i øvrigt tidligere på året været omtalt i forbindelse med en kedelig sag, hvor der faldt dom i en sag om grov kursmanipulation.

Selskabet endte med et rap over nallerne i form af en bøde på én million kroner, mens Jørn Larsen blev pure frifundet.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job