Hov! Pludselig falmer interessen for ellers populær it-løsning

For få år siden talte alle om denne smarte teknologi, men nu ser interessen ud til at svinde ind. Hvad er der mon sket?

Artikel top billede

Det er ikke mange år siden, at videokonferencer var et af de helt hotte emner.

Spar penge på forretningsrejser, udnyt tiden bedre og gør din virksomhed mere grøn - sådan lød nogle af de mest anvendte salgsslogans.

Men spritnye tal fra IDC viser, at interessen for de virtuelle møder måske er ved at dampe noget af.

I hvert fald faldt omsætningen på markedet for videokonferencer og telepresence med 10,7 procent fra andet kvartal 2012 til andet kvartal i år, skriver IDC.

Analysefirmaet bemærker samtidig, at omsætningen også faldt med 5,5 procent i forhold til første kvartal i 2013.

Et fald på 34,3 procent

Værst er det dog, når man ser den aktuelle kvartalsomsætning i forhold til, da markedet toppede i fjerde kvartal 2011 - her er der tale om et fald på hele 34,3 procent.

IDC forklarer blandt andet faldet med den økonomiske situation i Europa og budgetnedskæringer i virksomhederne.

Samtidig skriver IDC dog, at man nu kan se konsekvensen af, at der er mere fokus på billigere og mere simple videokonference-løsninger frem for de store, forkromede telepresence-løsninger.

Det er fortsat Cisco, der er den største leverandør med en markedsandel på 41 procent, mens Polycom ligger på 29 procent og Huawei på 7,6 procent.

Selv om interessen altså er dalet noget, ser det ikke helt sort ud for leverandørerne, hvis man skal tro IDC.

"Video som en nøglekomponent i forhold til samarbejde fortsætter med at ligge højt på listen over prioriteringer for mange organisationer," skriver analysefirmaet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S