Hov! Pludselig falmer interessen for ellers populær it-løsning

For få år siden talte alle om denne smarte teknologi, men nu ser interessen ud til at svinde ind. Hvad er der mon sket?

Artikel top billede

Det er ikke mange år siden, at videokonferencer var et af de helt hotte emner.

Spar penge på forretningsrejser, udnyt tiden bedre og gør din virksomhed mere grøn - sådan lød nogle af de mest anvendte salgsslogans.

Men spritnye tal fra IDC viser, at interessen for de virtuelle møder måske er ved at dampe noget af.

I hvert fald faldt omsætningen på markedet for videokonferencer og telepresence med 10,7 procent fra andet kvartal 2012 til andet kvartal i år, skriver IDC.

Analysefirmaet bemærker samtidig, at omsætningen også faldt med 5,5 procent i forhold til første kvartal i 2013.

Et fald på 34,3 procent

Værst er det dog, når man ser den aktuelle kvartalsomsætning i forhold til, da markedet toppede i fjerde kvartal 2011 - her er der tale om et fald på hele 34,3 procent.

IDC forklarer blandt andet faldet med den økonomiske situation i Europa og budgetnedskæringer i virksomhederne.

Samtidig skriver IDC dog, at man nu kan se konsekvensen af, at der er mere fokus på billigere og mere simple videokonference-løsninger frem for de store, forkromede telepresence-løsninger.

Det er fortsat Cisco, der er den største leverandør med en markedsandel på 41 procent, mens Polycom ligger på 29 procent og Huawei på 7,6 procent.

Selv om interessen altså er dalet noget, ser det ikke helt sort ud for leverandørerne, hvis man skal tro IDC.

"Video som en nøglekomponent i forhold til samarbejde fortsætter med at ligge højt på listen over prioriteringer for mange organisationer," skriver analysefirmaet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job