Sådan kan du optimere kommunikationen i din virksomhed

Unified communications er et vigtigt satsningsområde for mange virksomheder, der ønsker at optimere kommunikationen. Her er et indblik i de forskellige leverandørers styrker og svagheder.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Computerworld fortælle om et opsigtsvækkende opkøb på det danske unified communications-marked, da TDC-datterselskabet NetDesign købte en del af Eltel Networks' Business Solutions-division.

"Det, der har været vigtigt for os i det her forløb, er, at vi skaber en meget stærk enhed inden for unified communications," fortalte Steen Hagengaard, administrerende direktør i NetDesign, om aftalen, der betyder, at 39 medarbejdere og 150 store erhvervskunder fra Eltel Networks nu kommer under TDC's vinger.

Det er kontrakter og service-aftaler inden for primært Avaya- og Aastra-løsninger, Netdesign overtager med købet.

Men hvilke UC-leverandører- og løsninger er det egentlig, der dominerer markedet her i 2013?

Her er styrkerne og svaghederne

Det har analysefirmaet Gartner set på i dets seneste Magic Quadrant fra juli i år. Her kategoriseres UC-leverandørerne ud fra deres styrker og svagheder.

Skal man tro Gartner, er det Cisco og Microsoft, der ligger bedst placeret som markedsledere, mens også Avaya og Siemens er placeret i dette felt. 

En virksomhed som Aastra, som Netdesign altså blandt andet bygger sine løsninger på, er placeret som en nichespiller. Det er dog ikke nødvendigvis negativt, for som Gartner skriver:

"Aastra er i stand til at udnytte sin installerede base, særligt i Europa, og tilbyder generelt et lavere total cost of ownership (TCO) i forhold til andre leverandører."


Cisco og Microsoft er markedsledere 
En virksomhed som Cisco, der vurderes til at være markedsleder, får følgende ord med på vejen:

"Cisco tilbyder en fuld UC-suite med stærk, skalerbar understøttelse af IM/presence, video, telefoni og mange konferencemuligheder."

Dog skriver Gartner også om Cisco:

"Gartner-kunder fortæller jævnligt, at de presses til at anvende
Ciscos netværksinfrastruktur til datakommunikation og i nogle tilfælde endda Cisco data center solution (UCS) for at opnå en optimal UC-udrulning."

Microsoft, der i de senere år har satset stort på sin Lync-løsning, ser ud til at have held med den strategi.

"Microsoft Lync fortsætter med at gøre signifikante indhug i markedet og er attraktiv for mange virksomheder," bemærker Gartner, men skriver dog samtidig:

"Få it-chefer rapporterer, at de har fuldstændig elimineret deres PBX (telefonsystem, red.) med Lync-implementeringer. Typisk udrulles Lync-telefoni til en undergruppe af ansatte, mens IM/presence og webkonferencer bliver udrullet på tværs af den bredere medarbejdergruppe."

Gartner har vurderet en stribe UC-leverandører i rapporten. Du kan læse den i fuld længde her.

Falmer interesse?

En helt ny opgørelse fra IDC viser i øvrigt, at interessen for de virtuelle møder måske er ved at dampe noget af.

I hvert fald faldt omsætningen på markedet for videokonferencer og telepresence med 10,7 procent fra andet kvartal 2012 til andet kvartal i år, skriver IDC.

Når man ser den aktuelle kvartalsomsætning i forhold til, da markedet toppede i fjerde kvartal 2011, er der tale om et fald på hele 34,3 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

TDC's NetDesign køber stor konkurrent

Hov! Pludselig falmer interessen for ellers populær it-løsning

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S