Dansk it-firma hårdt ramt af fejlskud på 40 millioner - egenkapital hakket i bund

Et voldsomt komplekst it-projekt har revet godt i egenkapitalen hos stort dansk it-firma, der kom til at bruge fire gange så mange mandetimer på opgaven som beregnet.

Artikel top billede

Det danske konsulenthus Proactive er hårdt ramt af et fejlvurderet it-projekt, som har været så dyrt for selskabet, at det har revet stort set hele selskabets egenkapital væk.

Proactive havde ifølge Version2 afsat 20.000 mandetimer til at bygge hjemmeværnets nye it-system.

Men opgaven endte med at kræve 85.000 mandetimer - uden at få en krone mere for opgaven.

"Det er ikke sjovt for en forretning som vores at gå så meget galt i byen, som vi gjorde her. Vi ender med et tab på 30 til 40 millioner kroner på det her projekt, når det hele er gjort op," siger Proactive-direktør Max Sejbæk til Version2.

Det fejlvurderede projekt har ført til, at Proactive er kommet ud med et underskud på 6,2 millioner kroner. Samtidig er selskabets egenkapital næsten forsvundet.

"Selvfølgelig er det ærgerligt med så stort et tab, og det har ramt vores egenkapital hårdt. Men vi har ikke mistet nogen kunder, ingen har udtrykt bekymring, og vores medarbejdertilfredshed er i top. Så det har været dyre lærepenge, men det er ikke noget, der truer vores eksistens," siger Max Sejbæk til Version 2.

Mere kompleks end ventet

Selskabet bød oprindeligt på opgaven med at udvikle it-projeket HJV.DK version 2 uden at erkende den nøjagtige arbejdsmængde, som ville være påkrævet for at integrere til forsvarets øvrige it-systemer.

Forsinkelsen har været på to år.

Max Sejbæk siger til Version2, at Proactive helt undervurderede kompleksiteten i hjemmeværnets infrastruktur - ikke mindst når det gælder forsvarets SAP-systemer.

Han siger, at Proactive ikke kunne læse i udbudsmaterialet, at der var tale om en så kompleks backend.

"Vi er bundet af fastpris og skal levere løsningen, uanset om vi tog fejl eller ej," siger han til Version2.

Max Sejbæk fortæller, at Proactive i dag har et "fantastisk samarbejde" med hjemmeværnet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S