Hvad kan få dig til at købe en Nokia-telefon?

Afstemning: De udvikler på livet løs, men kunderne tænder bare ikke på Nokias Windows-baserede smartphones. Hvad skal der til, for at du vil købe en Windows Phone fra Nokia? Giv dit bud her.

Artikel top billede

Pengene vælter ud af verdens engang største mobilproducent, Nokia, der nu står til at blive overtaget af Microsoft, som har flere gode grunde til at købe det finske selskab.

Dem kan du læse mere om her.

Nokia tabte i andet kvartal cirka to milliarder kroner. Det er mange penge, men trods alt langt fra de 11,4 milliarder kroner, som Nokia tabte i andet kvartal i fjor.

Sådan har det set ud længe: Vi er vidne til en af teknologi-industriens helt store nedture.

Tager kampen op

Det kan dog sagtens være, at nedturen kan stoppes.

I hvert fald er det Microsofts hensigt med købet af Nokias mobil-forretning at skabe en muskelstærk, strømlinet og udviklings-orienteret virksomhed, der for alvor kan tage kampen op med Apple og de mange Android-baserede smartphone-producenter.

Microsoft og Nokia lancerede i august 2012 den opdaterede Windows Phone 8, der med sine smarte funktioner skulle bane vejen for succes. Du kan læse mere om telefonen her.

Men trods ganske pæne anmeldelser af både software og hardware har det været yderst begrænset med successen, selv om smartphone-markedet bare vokser og vokser.

Windows Phone sidder i den seneste opgørelse fra analysehuset IDC således på blot 3,7 procent af markedet, mens Android sidder på 79,3 procent og iOS på 13,2 procent.

Som altid er det kunderne, der bestemmer.

Hvad skal Nokia og Microsoft gøre for at få dig til at overveje at købe en Windows-telefon, næste gang du skal skifte?

Læg din stemme herunder. Og skriv gerne et bidrag i debattråden, hvis du synes, at der mangler relevante svarmuligheder.

Læs også:

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Her er Windows Phone 8: Skal redde Nokia og Microsoft

Dødskamp på smartphone-markedet: Kun plads til to OS'er

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse