Ny afsløring: Obama kan læse dine krypterede mails

Nye dokumenter fra whistlebloweren Edward Snowden viser, at amerikanske og britiske efterretningstjenester kan omgå net-kryptering. Store udbydere har indbygget bagdøre i deres krypteringsteknologier, som gør det lettere for spionerne at bryde ind i kundernes data.

Artikel top billede

Amerikanske og britiske efterretningstjenester har ifølge den britiske avis The Guardian knækket en stor del af de krypteringsteknologier, som ellers skulle beskytte millioner af internet-brugeres privatliv, personlige data og e-mails.

Det viser en stribe nye tophemmelige dokumenter fra den amerikanske whistleblower Edward Snowden.

Dokumenterne viser, at det er lykkedes det amerikanske NSA (National Security Agency) sammen med det britiske GCHQ (Government Communications Head Quarters) at undergrave de garantier om beskyttelse mod kriminalitet og overvågning, som internet-firmaer giver deres kunder, når det gælder online-kommunikation, banktransaktioner på nettet og sundhedsjournaler.

De to efterretningstjenester har ifølge dokumenterne fra Snowden benyttet en bred vifte af metoder til at komme uden om den "omfattende brug af kryptering", som det hedder i dokumenterne.

En af de mere opsigtsvækkende punkter i de nye dokumenter er, at de amerikanske og britiske spiontjenester har samarbejdet med en stribe navngivne net-udbydere om at indbygge hemmelige svagheder - såkaldte bagdøre - i den krypteringsteknologi, som beskytter kundernes data.

Ifølge dokumenterne er arbejdet med at bryde gennem net-kryptering en del af et ti års-program gennemført af NSA. Programmet fik angiveligt et gennembrud i 2010, som ifølge dokumenterne gjode store mængder af data tilgængelige for "udnyttelse".

Koster milliarder af kroner

Arbejdet med at bryde internet-krypteringen har haft et årligt budget på næsten halvanden milliard kroner (250 millioner dollar), som blandt andet er brugt på at tilrette internet-udbyderes design af produkter og krypteringsværktøjer. De samlede udgifter løber ifølge dokumenterne op i 4,5 milliarder kroner (800 millioner dollar).

Som en del af programmet har det britiske GCHQ arbejdet på at udvikle måder at få adgang til krypteret net-trafik hos de fire udbydere Hotmail (Microsoft), Google, Yahoo og Facebook.

Efterretningstjenesterne anser ifølge dokumenterne evnen til at bryde kryptering som vital for deres opgave med at forebygge terrorisme og fremmede magters indsamling af data og informationer.

Læs også:

NSA fyrer næsten alle system-folk for at undgå ny Snowden

Overvågning: It-giganter slæber Obama i retten

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S