HP mistænkes for omfattende korruption

HP efterforskes for overtrædelser af korruptions-lovgivningen.

Artikel top billede

Har HP i Polen i strid med amerikansk korruptionslovgivning stået bag udbetaling af pengebeløb for at få adgang til lukrative ordrer i den offentlige sektor?

Det mener det polske anti-korruptions-agentur kan være tilfældet.

Derfor indleder agenturet nu i samarbejde med den amerikanske handelskommission en nærmere bestikkelses-undersøgelse af sagen.

Den hovedmistænkte er ifølge HP en ansat i Hewlett-Packard Polska, som angiveligt har betalt bestikkelse i en række tilfælde.

Sager i flere lande

Bestikkelses-sagen er blot den seneste i en række, der i den seneste tid har ramt HP.

De amerikanske myndigheder efterforsker således lignende korruptionssager, hvor HP er involveret, i blandt andet Rusland, Mexico samt i en række Commonwealth-lande.

Ligeledes er de tyske myndigheder i gang med at efterforske beskyldninger om, at fire tidligere og nuværende HP-ansatte i Tyskland har været involveret i bestikkelse, underslæb og skatteunddragelse i forbindelse med salg af et it-netværk til en russisk kunde mellem 2001 og 2006.

HP meddeler, at selskabet samarbejder om undersøgelserne, som ifølge de amerikanske myndigheder blandt andet er centreret om overtrædelse af den amerikanske korruptions-lov, FCPA (Foreign Corrupt Practices Act).

Ifølge denne lov er det ulovligt for personer og firmaer i en række tilfælde at betale udenlandske embedsmænd eller offentlige repræsentanter for at assistere i arbejdet med at lande nye ordrer eller lignende.

Ifølge HP er det imidlertid almindelig praksis i mange lande.

"Det er i mange lande - især med udviklingsøkonomier - almindelig praksis at anvende forretningsmetoder, som ikke er lovlige ifølge de regler, der gælder for os - som for eksempel Foreign Corrupt Practices Act," lyder det fra HP.

Tidligere har også IBM og Oracle været inddraget i lignende sager om overtrædelse af FCPA.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S