Dansk 4G på de nye iPhones: Disse selskaber kan levere

TDC har nu fået en afklaring på, om Apples nye iPhones understøtter de frekvenser, som selskabet udbyder 4G på - og som ikke var understøttet med iPhone 5.

Artikel top billede

For TDC har iPhone 5 været et lidt anstrengt bekendtskab.

iPhonen, som blev lancerede sidste efterår, understøtter nemlig ikke LTE/4G på 2600 MHz og 800 MHz, som TDC udbyder det hurtige netværk på.

I stedet fokuserer iPhone 5 på at understøtte blandt andet 1800 MHz, som eksempelvis 3, Telia og Telenor anvender til 4G.

Men nu kan TDC - sammen med en række andre europæiske teleselskaber - glæde sig over, at de to spritnye iPhones fra Apple, iPhone 5S og 5C, rent faktisk kommer i versioner, der er målrettet det europæiske marked.

"Vi er super glade over lanceringen i går aftes, fordi vores langtrækkende frekvensbånd bliver understøttet. Det er trods alt dem, der er de dominerende i Europa, så det er vi rigtig glade for," siger TDC's indkøbschef, Morten Jensen, til Computerworld. 

Blandt andre Deutsche Telecom og British Telecom har haft samme udfordringer som TDC med iPhone 5. 

Dette oplyser Apple

Apples oversigt over de forskellige versioner af 5S og 5C, der vil blive sendt på markedet, fremgår det, at der kommer versioner, der understøtter både 2600 MHz og 800 MHz til lande som Frankrig, Tyskland og England.

Dermed må det formodes, at TDC også får mulighed for at sælge disse, når iPhone 5S og 5C formentlig kommer til det danske marked i december.

TDC har som andre danske teleselskaber investeret milliard-beløb i at kunne udbyde 4G, og da iPhonen er en af de absolut bedst sælgende smartphones her i Danmark, er det ikke ligefrem til TDC's fordel, hvis kunderne ikke kan benytte denne telefon til selskabets 4G-netværk.

Men det problem ser altså nu ud til at være fjernet med de to nye iPhones fra Apple.

Og selvom iPhonen blot er en ud af mange smartphones i TDC's sortiment, spiller den en særlig rolle, forklarer indkøbschef Morten Jensen.

"Selvfølgelig er iPhone utrolig vigtig for os, og det at de nu understøtter vores LTE-frekvenser gør bare det hele meget sjovere for vores kunder."

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er Apples to nye iPhones: Lokker med lav pris og fingeraftryk

TDC's iPhone-forbandelse kan blive brudt i morgen

Se billederne: Her er alt, hvad Apple præsenterede

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S