Dansk CSC-selskab hoster: Men ledelsen er tilfreds

En af CSC's succesrige forretninger i Danmark, der hidtil er gået frem og frem, må nu også se i øjnene, at det går en del tilbage.

Artikel top billede

I flere år har CSC Scandihealth været datterselskabet i CSC-koncernen, der lyste op med store overskud og stigende omsætning.

I skarp kontrast til andre CSC-selskaber, der tilsammen måtte indkassere enorme underskud, forrige år på næsten en milliard kroner.

Men nu har CSC's guldæg aflagt regnskab, og desværre for selskabet er fremgangen stoppet.

Faktisk er omsætningen faldet fra 429 millioner kroner til 401 millioner kroner i år.

Og indtjeningen er styrtdykket fra 27 millioner kroner til 8 millioner kroner i år.

Alligevel er selskabets ledelse tilfreds, fremgår det.

"På baggrund af et trængt marked må årets resultat betegnes som tilfredsstillende."

Kunder har stram omkostningsstyring

For ifølge selskabet har nedgangen i omsætning på syv procent og mere end en halvering af overskuddet en naturlig forklaring.

"Årets resultat er faldet, primært som følge af vigende omsætning, som følge af, at selskabets offentlige kunder er underlagt stram omkostningsstyring."

Pudsigt nok er antallet af ansatte i øvrigt gået fra 304 til 369 personer, mens posten løn og gager er faldet en anelse.

Imidlertid står tilbage, at ledelsen er tilfreds med dette CSC-selskab.

Anderledes ser det ud for CSC Danmark A/S, der afleverede et underskud på 202 millioner kroner, hvilket ledelsen kaldte "utilfredsstillende."

CSC Danmarks resultat var dog bedre end katastrofeåret forinden, hvor underskuddet var næsten 700 millioner værre - nemlig et minus på små 900 millioner kroner.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos