Dansk CSC-selskab hoster: Men ledelsen er tilfreds

En af CSC's succesrige forretninger i Danmark, der hidtil er gået frem og frem, må nu også se i øjnene, at det går en del tilbage.

Artikel top billede

I flere år har CSC Scandihealth været datterselskabet i CSC-koncernen, der lyste op med store overskud og stigende omsætning.

I skarp kontrast til andre CSC-selskaber, der tilsammen måtte indkassere enorme underskud, forrige år på næsten en milliard kroner.

Men nu har CSC's guldæg aflagt regnskab, og desværre for selskabet er fremgangen stoppet.

Faktisk er omsætningen faldet fra 429 millioner kroner til 401 millioner kroner i år.

Og indtjeningen er styrtdykket fra 27 millioner kroner til 8 millioner kroner i år.

Alligevel er selskabets ledelse tilfreds, fremgår det.

"På baggrund af et trængt marked må årets resultat betegnes som tilfredsstillende."

Kunder har stram omkostningsstyring

For ifølge selskabet har nedgangen i omsætning på syv procent og mere end en halvering af overskuddet en naturlig forklaring.

"Årets resultat er faldet, primært som følge af vigende omsætning, som følge af, at selskabets offentlige kunder er underlagt stram omkostningsstyring."

Pudsigt nok er antallet af ansatte i øvrigt gået fra 304 til 369 personer, mens posten løn og gager er faldet en anelse.

Imidlertid står tilbage, at ledelsen er tilfreds med dette CSC-selskab.

Anderledes ser det ud for CSC Danmark A/S, der afleverede et underskud på 202 millioner kroner, hvilket ledelsen kaldte "utilfredsstillende."

CSC Danmarks resultat var dog bedre end katastrofeåret forinden, hvor underskuddet var næsten 700 millioner værre - nemlig et minus på små 900 millioner kroner.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job