Dansk CSC-selskab hoster: Men ledelsen er tilfreds

En af CSC's succesrige forretninger i Danmark, der hidtil er gået frem og frem, må nu også se i øjnene, at det går en del tilbage.

Artikel top billede

I flere år har CSC Scandihealth været datterselskabet i CSC-koncernen, der lyste op med store overskud og stigende omsætning.

I skarp kontrast til andre CSC-selskaber, der tilsammen måtte indkassere enorme underskud, forrige år på næsten en milliard kroner.

Men nu har CSC's guldæg aflagt regnskab, og desværre for selskabet er fremgangen stoppet.

Faktisk er omsætningen faldet fra 429 millioner kroner til 401 millioner kroner i år.

Og indtjeningen er styrtdykket fra 27 millioner kroner til 8 millioner kroner i år.

Alligevel er selskabets ledelse tilfreds, fremgår det.

"På baggrund af et trængt marked må årets resultat betegnes som tilfredsstillende."

Kunder har stram omkostningsstyring

For ifølge selskabet har nedgangen i omsætning på syv procent og mere end en halvering af overskuddet en naturlig forklaring.

"Årets resultat er faldet, primært som følge af vigende omsætning, som følge af, at selskabets offentlige kunder er underlagt stram omkostningsstyring."

Pudsigt nok er antallet af ansatte i øvrigt gået fra 304 til 369 personer, mens posten løn og gager er faldet en anelse.

Imidlertid står tilbage, at ledelsen er tilfreds med dette CSC-selskab.

Anderledes ser det ud for CSC Danmark A/S, der afleverede et underskud på 202 millioner kroner, hvilket ledelsen kaldte "utilfredsstillende."

CSC Danmarks resultat var dog bedre end katastrofeåret forinden, hvor underskuddet var næsten 700 millioner værre - nemlig et minus på små 900 millioner kroner.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job