KMD-monopol skal i udbud - men selskabet hænger i bremsen

KMD's mange monopol-systemer skal i udbud, fordi det vil indbringe en kæmpe gevinst hvert år, men nu skrider udbudsplanen. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD-forsinkelse fører til, at udbud af KMD's monopol-systemer forlænges.

Sådan ser den seneste udvikling ud for den store plan om at konkurrenceudsætte KMD's monopol på det kommunale område.

For nu oplyser kommunernes it-selskab, Kombit, at en KMD-forsinkelse er skyld i en forsinkelse af tidsplanen for de kommende udbud.

Under tidsplanen på Kombits hjemmeside kan man læse:

"KMD er forsinket med tilbud på udfasning af de eksisterende systemer. Tidsplanen revideres så snart aftaler er indgået."

Derfor forsinkes udbud

Hos Kombit bekræfter kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard, at tidsplanen vil blive ændret.

"Vi venter på KMD's tilbud på udfasning af de gamle systemer. Det gælder snitflader og meget mere. Før forhandlingen med KMD er på plads, er det svært at sætte projekterne i udbud," fortæller han.

Han oplyser videre, at Kombit forventer, at en løsning med KMD falder på plads senest 1. november 2013. Og at udbuddene derfor kan begynde ved årsskiftet.

Fra udbud til udrulning

Oprindeligt var planen, at udbuddene skulle skydes i gang 3. og 4. kvartal i år.

Konkret fremgår det af tidsplanen, at de såkaldte støttesystemer skulle i udbud i perioden 3.-4.-kvartal 2013, mens udviklingen var sat til 1. kvartal 2014 til og med 3. kvartal.

I 4. kvartal 2014 skulle støttesystemerne så udrulles, fremgår det af planen.

Også kommunernes ydelsessystemer skulle i udbud 3. og 4. kvartal i år, men udrulningen først sat til at begynde 2. halvår 2015.

De øvrige monopol-systemer, SAPA og det såkaldte sygedagpenge-system, er i den ikke-reviderede tidsplan sat til at skulle i udbud 4. kvartal 2013.  

Forlænge KMD-monopol?

Kombit kan "ikke på nuværende tidspunkt" sige, hvorvidt forsinkelsen af udbudene i sidste ende også vil betyde en forsinkelse af udrulningen - og dermed reelt forlænge KMD's monopol.

Tidligere udmeldinger har i øvrigt gået på, at kommunerne tilsammen vil spare omkring en halv milliard kroner årligt, når monopol-systemerne er blevet konkurrenceudsat.

KMD's årlige omsætning på monopol-området er over en milliard kroner.

Hos KMD er kommentaren fra pressechef Christoffer Hellmann:

"Det er rigtigt, at vi i øjeblikket drøfter udfasningsassistance af de eksisterende systemer. Der er tale om en større transition af samfundskritiske systemer, som vi har en god og konstruktiv dialog med Kombit om".

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job