KMD-monopol skal i udbud - men selskabet hænger i bremsen

KMD's mange monopol-systemer skal i udbud, fordi det vil indbringe en kæmpe gevinst hvert år, men nu skrider udbudsplanen. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD-forsinkelse fører til, at udbud af KMD's monopol-systemer forlænges.

Sådan ser den seneste udvikling ud for den store plan om at konkurrenceudsætte KMD's monopol på det kommunale område.

For nu oplyser kommunernes it-selskab, Kombit, at en KMD-forsinkelse er skyld i en forsinkelse af tidsplanen for de kommende udbud.

Under tidsplanen på Kombits hjemmeside kan man læse:

"KMD er forsinket med tilbud på udfasning af de eksisterende systemer. Tidsplanen revideres så snart aftaler er indgået."

Derfor forsinkes udbud

Hos Kombit bekræfter kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard, at tidsplanen vil blive ændret.

"Vi venter på KMD's tilbud på udfasning af de gamle systemer. Det gælder snitflader og meget mere. Før forhandlingen med KMD er på plads, er det svært at sætte projekterne i udbud," fortæller han.

Han oplyser videre, at Kombit forventer, at en løsning med KMD falder på plads senest 1. november 2013. Og at udbuddene derfor kan begynde ved årsskiftet.

Fra udbud til udrulning

Oprindeligt var planen, at udbuddene skulle skydes i gang 3. og 4. kvartal i år.

Konkret fremgår det af tidsplanen, at de såkaldte støttesystemer skulle i udbud i perioden 3.-4.-kvartal 2013, mens udviklingen var sat til 1. kvartal 2014 til og med 3. kvartal.

I 4. kvartal 2014 skulle støttesystemerne så udrulles, fremgår det af planen.

Også kommunernes ydelsessystemer skulle i udbud 3. og 4. kvartal i år, men udrulningen først sat til at begynde 2. halvår 2015.

De øvrige monopol-systemer, SAPA og det såkaldte sygedagpenge-system, er i den ikke-reviderede tidsplan sat til at skulle i udbud 4. kvartal 2013.  

Forlænge KMD-monopol?

Kombit kan "ikke på nuværende tidspunkt" sige, hvorvidt forsinkelsen af udbudene i sidste ende også vil betyde en forsinkelse af udrulningen - og dermed reelt forlænge KMD's monopol.

Tidligere udmeldinger har i øvrigt gået på, at kommunerne tilsammen vil spare omkring en halv milliard kroner årligt, når monopol-systemerne er blevet konkurrenceudsat.

KMD's årlige omsætning på monopol-området er over en milliard kroner.

Hos KMD er kommentaren fra pressechef Christoffer Hellmann:

"Det er rigtigt, at vi i øjeblikket drøfter udfasningsassistance af de eksisterende systemer. Der er tale om en større transition af samfundskritiske systemer, som vi har en god og konstruktiv dialog med Kombit om".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S