Fyret efter 30 år: Dansk IBM-mand får erstatning

En medarbejder med knap 30 års anciennitet har fået rettens ord for, at han skal have små 150.000 kroner ekstra i fratrædelse efter sin fyring hos IBM Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En dom afsagt i retten i Lyngby betyder, at en fyret dansk IBM-medarbejder skal have udbetalt 149.333,34 kroner af sin tidligere arbejdsgiver.

Dertil kommer, at Dansk Industri, der førte sagen for IBM Danmark ApS, skal betale sagsomkostningerne på 33.999 kroner til Finansforbundet, der førte sagen for den nu tidligere IBM-ansatte.

Sagen drejer sig om, hvorvidt den IBM-ansatte, hvis navn er redaktionen bekendt og fremgår af en udskrift af dommen, som Computerworld har fået aktindsigt i, har fået nok penge udbetalt i fratrædelses-ordningen.
 
"Uenigheden vedrører dels, om sagsøgeren i fritstillingsperioden var berettiget til at modtage et tillæg kaldet weekendtillæg udgørende 44 procent af lønnen optjent i weekender og søn - og helligdage," står der i domsudskriften.
 
Begyndte i 1978
Men også på andre punkter er der opstået strid mellem IBM Danmark og den ansatte, der har anciennitet siden 1978 ifølge dommen.

"Uenigheden vedrører dels, om der ved beregningen af en aftalt fratrædelsesgodtgørelse på "9 månedslønninger", der lå ud over godtgørelsen efter funktionærlovens § 2a, skulle indgå pensionsbidrag og et skifteholdstillæg udgørende 25 procent af månedslønnen," hedder det i den 15 sider lange dom.

Af dommen kommer en stribe detaljer i sagen frem.

Blev fyret på ferie

Computerworld har valgt ikke at nævne den fyrede IBM-mands navn, da det trods gentagne forsøg ikke er lykkes at komme i kontakt med ham.

Af dommen fremgår det, at IBM-manden blev ringet op i 2011 "da han var på ferie, og fik oplyst at han ville blive opsagt,"

Hele sagen drejer sig da også om hvordan fratrædelsen blev skruet sammen - og hvad der blev aftalt.

Syv personer har afgivet forklaring under retssagen i retten i Lyngby, blandt andet en tidligere personaleforeningsformand og flere HR-folk.

Forskellige poster

Især den manglende indregning af skifteholdstillæg i fratrædelsesgodtgørelse blev en dyr post for IBM. 

For den blev i kravet opgjort til 81.753,75 kroner, mens weekendtillæg i opsigelsesperioden blev opgjort til 23.735,74 kroner.

En tredje stor post var manglende indregning af arbejdsgivers pensionsbidrag i fratrædelsesgodtgørelse, der står til 40.876,88 kroner.

Kom fra DM Data - andre berøres?

Det fremgår af dommen, at IBM-manden kom fra DM Data og blev virksomhedsoverdraget til IBM Danmark i 2004.

I øvrigt står der også i dommen, at en HR-medarbejder, der vidnede, fortalte, at hun havde været involveret i 80 fratrædelsessager vedrørende tidligere DM Data medarbejdere.

Hun forklarede, at der aldrig var indgået pensionsbidrag eller skifteholdstillæg i beregning af fratrædelsesgodtgørelsen.

"Hun ved godt, at det er sket i et tilfælde, men det må være en fejl," står der i dommen.

Dommen klokkeklar

Under rettens begrundelse og afgørelse fremgår det, at der i opsigelsesskrivelsen står, at han under fritstillingsperioden ville modtage "sædvanlig løn".

"Da XXnavnXX fast har arbejdet på skiftehold i godt 30 år inden opsigelsen, findes weekendtillægget, hvis beregning IBM ikke har haft bemærkninger til, at være en del af den sædvanlige løn,"

Og den endelige dom lyder:

"Thi kendes for ret:

IBM Danmark skal inden 14 dage til XXnavnXX betale 149.333,34 kroner med tillæg af procesrenter fra sagens anlæg."

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg