Avanceret Intel-løsning giver baghjul til Apples fingeraftryks-læser

Fingeraftryk er meget smart, men Intel forsøger at tage sikkerheden på din mobile enhed et skridt videre - bogstaveligt talt.

Artikel top billede

Genevieve Bell fra Intel viser hvordan brugerens gang kan virke som en nøgle på en smartphone. Går brugeren pludseligt anderledes registrerer telefonen ændringen og låser.

SAN FRANCISCO: Apple synes sikkert, at deres fingeraftryksteknologi i den nye iPhone 5S er meget smart. Men Intel har en teknologi oppe i ærmet, som tager sikkerheden et skridt videre - bogstaveligt talt. 

Det viste Intel, da de brugte sidstedagen på deres udviklerkonference til at vise nyheder fra forskningsafdelingen præsenteret af antropologen Genevieve Bell, der er chef for alle Intels antropologer, etnografer og sociologer.

På scenen viste hun blandt andet en smartphone med en app, der kan genkende sin bruger på gangen - uanset hvilken slags fodtøj, man har iført sig.

På scenen gik forskeren Lama Nachman rundt med en smartphone, der registrerede hendes gang ved hjælp af det indbyggede accelerometer og gyroskop. Resultatet blev vist på en storskærm for hele salen.

Efter at Lama Nachman havde bevæget sig lidt rundt med telefonen, gav hun den til Genevieve Bell, der efter blot nogle få skridt oplevede, at smartphonen låste og forhindrede hende i ar bruge den.

Demonstrationen var en del af forskningsafdelingens projekt om, hvor langt man kan gå med at gøre elektronik personlig, således at den bliver nemmere og sikrere at betjene.

Forskningsprojektet ser også på verden efter smartphonen, hvor den traditionelle smartphone, efter Intels opfattelse, vil blive afløst af en langt række forskelligt udstyr, der vil kommunikere direkte med hinanden og vil anvende en mobil router til at kommunikere med omverdenen.

Den mobile router findes allerede til dels som en del af de nuværende smartphones mulighed for internet-deling, men vil kunne gøres endnu mere effektive og billigere ved blandt andet at droppe skærmen, som udgør en stor del af produktionsprisen. Samtidig skal der også ske yderligere udvikling i den software, som den mobile router skal anvende.

På den måde kan man adskille netforbindelse og enheder, sådan at for eksempel intelligente bio-sensorer eller andre enheder kan kommunikere via dit mobile hotspot.

Læs også:

Apple forklarer: Sådan virker vores fingeraftryks-teknologi

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S