Tablet-pc kører på solskin

Denne tablet-pc bruger blot 4,5 Watt - og kan lades op med solceller.

Artikel top billede

SAN FRANCISO: I mange lande i den tredje verden bliver skolegangen og undervisningen hæmmet af manglende elektricitet. Til gengæld skinner solen oftere end på vores kolde breddegradder.

Derfor har Intels forskningsafdeling udviklet en prototype, der består af en tavle-computer, der er kombineret med et panel med solceller.

Det interessante er, at computerens effektforbrug er helt nede på 4,5 Watt - selv når der vises video i fuld HD. Panelet med solceller fylder mindre end et A4-ark og kan levere 5 Watt når det er letskyet, hvilket er nok til at drive computeren, samtidig med at batteriet bliver opladet.

Intel har udviklet et særligt printkort med elektronik, der gør det muligt at slutte solcellepanelet direkte til det sædvanlige stik, hvor man normalt tilslutter en traditionel oplader.

Intel håber på denne måde, at mange firmaer vil starte udviklingen af egentlige produkter, når der blot skal et referencedesign til som grundlag - og firmaerne ikke selv skal udvikle solcelleløsningerne helt fra bunden.

Intel viste løsningen som en del af den showcase, der hvert år hører til Intel Developer Forum, hvor både Intel og partnere udstiller ny teknologi og nye produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos