Tablet-pc kører på solskin

Denne tablet-pc bruger blot 4,5 Watt - og kan lades op med solceller.

Artikel top billede

SAN FRANCISO: I mange lande i den tredje verden bliver skolegangen og undervisningen hæmmet af manglende elektricitet. Til gengæld skinner solen oftere end på vores kolde breddegradder.

Derfor har Intels forskningsafdeling udviklet en prototype, der består af en tavle-computer, der er kombineret med et panel med solceller.

Det interessante er, at computerens effektforbrug er helt nede på 4,5 Watt - selv når der vises video i fuld HD. Panelet med solceller fylder mindre end et A4-ark og kan levere 5 Watt når det er letskyet, hvilket er nok til at drive computeren, samtidig med at batteriet bliver opladet.

Intel har udviklet et særligt printkort med elektronik, der gør det muligt at slutte solcellepanelet direkte til det sædvanlige stik, hvor man normalt tilslutter en traditionel oplader.

Intel håber på denne måde, at mange firmaer vil starte udviklingen af egentlige produkter, når der blot skal et referencedesign til som grundlag - og firmaerne ikke selv skal udvikle solcelleløsningerne helt fra bunden.

Intel viste løsningen som en del af den showcase, der hvert år hører til Intel Developer Forum, hvor både Intel og partnere udstiller ny teknologi og nye produkter.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura