Tablet-pc kører på solskin

Denne tablet-pc bruger blot 4,5 Watt - og kan lades op med solceller.

Artikel top billede

SAN FRANCISO: I mange lande i den tredje verden bliver skolegangen og undervisningen hæmmet af manglende elektricitet. Til gengæld skinner solen oftere end på vores kolde breddegradder.

Derfor har Intels forskningsafdeling udviklet en prototype, der består af en tavle-computer, der er kombineret med et panel med solceller.

Det interessante er, at computerens effektforbrug er helt nede på 4,5 Watt - selv når der vises video i fuld HD. Panelet med solceller fylder mindre end et A4-ark og kan levere 5 Watt når det er letskyet, hvilket er nok til at drive computeren, samtidig med at batteriet bliver opladet.

Intel har udviklet et særligt printkort med elektronik, der gør det muligt at slutte solcellepanelet direkte til det sædvanlige stik, hvor man normalt tilslutter en traditionel oplader.

Intel håber på denne måde, at mange firmaer vil starte udviklingen af egentlige produkter, når der blot skal et referencedesign til som grundlag - og firmaerne ikke selv skal udvikle solcelleløsningerne helt fra bunden.

Intel viste løsningen som en del af den showcase, der hvert år hører til Intel Developer Forum, hvor både Intel og partnere udstiller ny teknologi og nye produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job