CSC Danmark får nyt kæmpe underskud

CSC Danmark tabte forrige år næsten 900 millioner kroner og lander nu igen et tre-cifret millionunderskud.

Artikel top billede

Minus 202 millioner kroner.

Sådan lyder årets resultat for selskabet CSC Danmark A/S.

Underskuddet er dog mindre end sidste års katastroferegnskab, hvor resultat blev et minus på 894 millioner kroner.

CSC-ledelsen er dog ikke tilfreds med det nye resultat, som "...ledelsen betegner som utilfredsstillende."

Omsætningen stiger en anelse og lander på cirka 1,7 milliarder kroner.

Færre ansatte og lønkroner

I regnskabet står der også, at antallet af ansatte er faldet fra 1.224 til 1.139 ansatte efter de såkaldte omstruktureringer.

Af regnskabet fremgår det desuden, at man fortsat gransker mistanken om "regnskabsmanipulation" for et tidligere år.

Der er ingen nye oplysninger om den sag i det danske regnskab, men her henvises til det amerikanske regnskab og oplysningen om, at det amerikanske børstilsyn efterforsker sagen.

I øvrigt fremgår det også af regnskabet, at et stort skatteaktiv på 252 millioner kroner kan blive en joker.

For det er ikke indregnet, fordi der er betydelig usikkerhed omkring, hvorvidt selskabet overhovedet må bruge det.

Samtidig fortælles det, at der er givet en såkaldt støtteerklæring til datterselskabet CSC Datalab A/S, "der har tabt sin egenkapital".

Endelig kan man læse at direktionen og bestyrelsen i år fik 3,9 millioner kroner mod 5,9 millioner kroner året før.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S