CSC Danmark får nyt kæmpe underskud

CSC Danmark tabte forrige år næsten 900 millioner kroner og lander nu igen et tre-cifret millionunderskud.

Artikel top billede

Minus 202 millioner kroner.

Sådan lyder årets resultat for selskabet CSC Danmark A/S.

Underskuddet er dog mindre end sidste års katastroferegnskab, hvor resultat blev et minus på 894 millioner kroner.

CSC-ledelsen er dog ikke tilfreds med det nye resultat, som "...ledelsen betegner som utilfredsstillende."

Omsætningen stiger en anelse og lander på cirka 1,7 milliarder kroner.

Færre ansatte og lønkroner

I regnskabet står der også, at antallet af ansatte er faldet fra 1.224 til 1.139 ansatte efter de såkaldte omstruktureringer.

Af regnskabet fremgår det desuden, at man fortsat gransker mistanken om "regnskabsmanipulation" for et tidligere år.

Der er ingen nye oplysninger om den sag i det danske regnskab, men her henvises til det amerikanske regnskab og oplysningen om, at det amerikanske børstilsyn efterforsker sagen.

I øvrigt fremgår det også af regnskabet, at et stort skatteaktiv på 252 millioner kroner kan blive en joker.

For det er ikke indregnet, fordi der er betydelig usikkerhed omkring, hvorvidt selskabet overhovedet må bruge det.

Samtidig fortælles det, at der er givet en såkaldt støtteerklæring til datterselskabet CSC Datalab A/S, "der har tabt sin egenkapital".

Endelig kan man læse at direktionen og bestyrelsen i år fik 3,9 millioner kroner mod 5,9 millioner kroner året før.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS