Jagten på Stein Baggers millioner fortsætter

Fem år efter den store IT Factory-svindelsag jagter kurator fortsat et par hundrede millioner kroner. Men der er få skud tilbage i bøssen.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Til december fylder IT Factory-sagen fem år, men kurator Boris Frederiksen i boet efter it-virksomheden jagter fortsat små 200 millioner kroner, som stadig er forsvundet i kølvandet på skandalen.

Efterhånden er der gjort flere forsøg, men det seneste i rækken er, at Stein Baggers makker Mikael Ljungman er blevet erklæret konkurs i fredags, skriver Børsen.

Det skulle give nyt håb i jagten på de manglende penge, der er ført ud af landet til blandt andet USA. For med Ljungmanns konkurspapirer i hånden kan Boris Frederiksen åbne nogle døre rundt omkring i udlandet.

Imidlertid er der snart ikke flere skud i bøssen, skriver Børsen.

Enormt skuffet?

Direkte adspurgt om kurator ikke er "enormt skuffet" over, at de tidligere forsøg på at hente penge fra folk i USA og Storbritanien, er mislykkedes totalt, svarer han:

"Jeg vil ikke sige, at jeg er jublende tilfreds, men jeg er heller ikke enormt skuffet. Selvfølgelig havde jeg gerne set, at det var lykkedes os at tilvejebringe et stort millionbeløb," udtaler han.

Kurators opgave er at skaffe flest mulige midler til de mange kreditorer, der har har penge til gode hos IT Factory.

Læs også:

Stein Bagger i gang med nyt selskab under dæknavn

IT Factory-kurator indgår aftale med Ljungman

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S