Jagten på Stein Baggers millioner fortsætter

Fem år efter den store IT Factory-svindelsag jagter kurator fortsat et par hundrede millioner kroner. Men der er få skud tilbage i bøssen.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Til december fylder IT Factory-sagen fem år, men kurator Boris Frederiksen i boet efter it-virksomheden jagter fortsat små 200 millioner kroner, som stadig er forsvundet i kølvandet på skandalen.

Efterhånden er der gjort flere forsøg, men det seneste i rækken er, at Stein Baggers makker Mikael Ljungman er blevet erklæret konkurs i fredags, skriver Børsen.

Det skulle give nyt håb i jagten på de manglende penge, der er ført ud af landet til blandt andet USA. For med Ljungmanns konkurspapirer i hånden kan Boris Frederiksen åbne nogle døre rundt omkring i udlandet.

Imidlertid er der snart ikke flere skud i bøssen, skriver Børsen.

Enormt skuffet?

Direkte adspurgt om kurator ikke er "enormt skuffet" over, at de tidligere forsøg på at hente penge fra folk i USA og Storbritanien, er mislykkedes totalt, svarer han:

"Jeg vil ikke sige, at jeg er jublende tilfreds, men jeg er heller ikke enormt skuffet. Selvfølgelig havde jeg gerne set, at det var lykkedes os at tilvejebringe et stort millionbeløb," udtaler han.

Kurators opgave er at skaffe flest mulige midler til de mange kreditorer, der har har penge til gode hos IT Factory.

Læs også:

Stein Bagger i gang med nyt selskab under dæknavn

IT Factory-kurator indgår aftale med Ljungman

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S