Jagten på Stein Baggers millioner fortsætter

Fem år efter den store IT Factory-svindelsag jagter kurator fortsat et par hundrede millioner kroner. Men der er få skud tilbage i bøssen.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Til december fylder IT Factory-sagen fem år, men kurator Boris Frederiksen i boet efter it-virksomheden jagter fortsat små 200 millioner kroner, som stadig er forsvundet i kølvandet på skandalen.

Efterhånden er der gjort flere forsøg, men det seneste i rækken er, at Stein Baggers makker Mikael Ljungman er blevet erklæret konkurs i fredags, skriver Børsen.

Det skulle give nyt håb i jagten på de manglende penge, der er ført ud af landet til blandt andet USA. For med Ljungmanns konkurspapirer i hånden kan Boris Frederiksen åbne nogle døre rundt omkring i udlandet.

Imidlertid er der snart ikke flere skud i bøssen, skriver Børsen.

Enormt skuffet?

Direkte adspurgt om kurator ikke er "enormt skuffet" over, at de tidligere forsøg på at hente penge fra folk i USA og Storbritanien, er mislykkedes totalt, svarer han:

"Jeg vil ikke sige, at jeg er jublende tilfreds, men jeg er heller ikke enormt skuffet. Selvfølgelig havde jeg gerne set, at det var lykkedes os at tilvejebringe et stort millionbeløb," udtaler han.

Kurators opgave er at skaffe flest mulige midler til de mange kreditorer, der har har penge til gode hos IT Factory.

Læs også:

Stein Bagger i gang med nyt selskab under dæknavn

IT Factory-kurator indgår aftale med Ljungman

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S