Mærsk Data skyder millioner i softwarehus

Dansk Erhvervsinvestering og Mærsk Data skyder 2,5 millioner kroner i softwarehuset Premitech. Pengene skal skyde selskabet ind på det amerikanske marked. Dansk Erhversinvestering og Mærsk Data har i de seneste halvandet år skudt syv millioner kroner i Premitech.

Dansk Erhvervsinvestering og Mærsk Data skyder 2,5 millioner kroner i softwarehuset Premitech fra Virum uden for København, der udvikler og sælger software til overvågning af netværk.

De to investorer tilførte sidste år Premitech 4,8 millioner kroner i kølvandet på et mislykket eventyr på det tyske marked.

Her var blandt andet etableringen af et salgskontor med til at dræne Virum-firmaets kasse så meget, at det kom ud af 2002 med et minus på 12,6 millioner kroner

Sorte tal i 2003

Men den udvikling er nu vendt og Premitechs administrerende direktør, Jan Ishøj Nilsen, oplyser, at selskabet kommer ud af 2003 med sorte tal på bundlinjen.

- 2003 er gået rigtigt godt. Vi er brudt igennem på det danske marked, hvor virksomhederne i stigende grad køber vores produkter, siger han.

Premitech har udviklet software, der skal installeres lokalt på brugernes pc'er.

Her samler softwaren information om de svartider, brugeren har, når han forsøger at køre forskellige programmer. Data sendes til en central server, hvorfra it-afdelingen og help-desk folkene kan spotte flaskehalse.

Premitechs salgsargument er, at en licens dermed minimerer den tid, der går med at identificere problemer i et netværk.

Premitech på vej til USA

- Pengene kommer på et kærkomment tidspunkt, da vi er ved at ekspandere til udlandet igen. De 2,5 millioner giver os et ekstra sikkerhedsnet, siger Jan Ishøj Nielsen.

Premitech har planer om fremstød i flere lande i 2004. Blandt andet planlægger Virum-virksomheden at trænge ind på det amerikanske marked.

Karl Lægaard, investment manager hos Dansk Erhvervsinvestering, mener også, at Premitech har potentialet til at slå igennem på det internationale marked.

- Virksomheden har et godt produkt, som der er masser af fremtid i. Derudover har selskabet dyrekøbt erfaring fra det tyske marked, som det nu kan udnytte, siger han.

Kontrolleres af investorerne

Mærsk Data og Dansk Erhvervsinvestering sidder som følge af sidste års investering på 4,8 millioner kroner på over 50 procent af aktierne i selskabet.

- Da vi skød pengene i selskabet fik vi formuleret en option, der gav os mulighed for at købe aktier for yderligere 2,5 millioner kroner halvandet år efter. Den option har vi naturligvis udnyttet nu, hvor Premitech har vendt røde tal på bundlinjen til sorte, siger han.

Premitech har endnu ikke fremlagt årsregnskab for 2003, men ifølge direktøren er det lige på trapperne.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect