Katjing! Nyt spil indtjener 52.083 kroner - i sekundet

Det ultravoldelige Grand Theft Auto V er det hurtigst sælgende spil nogensinde og har tjent milliarder af kroner på blot en dag. Men faktisk var spil-serien tæt på aldrig at blive til noget.

Artikel top billede

Billedet stammer fra rockstargames.com.

I forgårs udkom det længe ventede og hypede Grand Theft Auto V spil, og det fik kasseapparaterne til at snurre i særdeles højt tempo hos alverdens spilleverandører. Det skriver Yahoo.

På sin første salgsdag omsatte det for godt 4,5 milliarder danske kroner, hvilket gør spillet til det hurtigst sælgende nogensinde.

Det betyder samtidig, at spillet har tjent sig selv hjem godt fire gange, set i forhold til hvad det har kostet virksomheden Take-Two Interactive Software at udvikle.

Angiveligt skulle udviklingsprisen være 1,2 milliarder danske kroner.

Værd at bemærke er også, at spillet endnu kun er udkommet til Microsofts Xbox 360 og Sonys PlayStation 3, mens det forventes, at spillet udgives til pc engang næste år.

Udvikler: Vi overgik os selv
Udviklerne selv er ovenud tilfredse med det vilde rekordsalg:

"Alle på Take-Two er begejstrede for de første reaktioner omkring Grand Theft Auto V. Endnu en gang har teamet overgået sig selv, vi sætter nye standarder for underholdningsindustrien omkring kreativitet, innovation og kvalitet," siger Strauss Zelnick, der er administrerende direktør for Take-Two.

Danske og internationale spilanmeldere skamroser det ultravoldelige Grand Theft Auto spil, og GameReactor Danmark går eksempelvis all-in på karakterne og kaster maksimale 10 point efter det nye spil.

Risikerede tidlig død

Grand Theft Auto's nuværende succes er i en klasse for sig, men ser man tilbage på tilblivelsen af det første spil i serien, kunne alt være helt anderledes.

Det første spil skulle nemlig udsættes for mangt og meget, inden det i 1997 endelig lykkedes for det dengang lille skotske Take-Two udviklerhold at få spillet presset igennem hos producenten, Rockstar Games, der nærmest ugentligt forsøgte at få lukket spiludviklingen ned.

Det fremgår af en kort film, som The Guardian har lavet med udviklerne bag det originale spil.

Læs også:

Lektor giver GTA skylden for danske syv-åriges hærværks-rus

Her satser spilbranchen på vækst

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job