Slut med at samle iPads: Nu går Kina fiber-amok

Kina investerer svimlende 1.800 milliarder kroner i bredbånd. Landet vil "gå fra at lave gummisko og samle iPads til at opfinde morgendagens digitale tjenester", lyder det.

Artikel top billede

Kina vil investere ikke færre end 1.800 milliarder kroner i bredbånd og it-infrastruktur.

Det skriver Total Telecom.

Hos Dansk Energi, der som bekendt er fortaler for bedre bredbånd herhjemme, peger man på, at kinesernes tiltag med al tydelighed viser, at digital infrastruktur er blevet et globalt konkurrenceparameter.

"Fibernet buldrer frem i Kina, men de kan samtidig se, hvor stærkt den digitale udvikling går i nabolandene Japan og Sydkorea," forklarer chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Han peger på, at Kina har en strategi om at gå fra at være 'hele verdens fabrikshal' til selv at udvikle og producere højteknologiske produkter.

"Altså gå fra at lave gummisko og samle iPads til at opfinde morgendagens digitale tjenester og apparater."

"De vil også have de vidensarbejdspladser, som vi i Danmark har ambitioner om at leve af. Og her har de set, at en stærk digital infrastruktur er en afgørende forudsætning," lyder analysen.

Nordiske fiber-brødre giver os baghjul

Bare i Norden er Danmark langt fra i front med den digitale infrastruktur, som Thomas Woldiderich altså kalder en afgørende forudsætning for videnssamfundet. 

"Mens kineserne kan kigge til Japan og Sydkorea, kan vi herhjemme jo blot se til Sverige og Norge, hvor begge lande er nået længere med fibernetudrulningen, end vi er i Danmark."

"Svenskerne er kommet klart længst og ligger nummer tre på OECD's fiber-rangliste efter netop Japan og Sydkorea. Danmark er nummer 9," forklarer Thomas Woldiderich.

Dansk Energi mener, at vi burde gøre som svenskerne og få tilslutning til en ny højhastighedsforbindelse med i Bolig-Job-ordningen.

"Ser man med vækstbriller, er det jo tankevækkende, at ordningen omfatter nye elinstallationer, nye vandinstallationer og andet i hjemmet, ja sågar hækkeklip og boning af gulve, men ikke bredbånd."

"Det bør ændres hurtigst muligt," mener Thomas Woldiderich.

Vokser med 44 procent

Indtil det sker, kan man kaste et kig på Kina.

Alene i 2012 investerede China Telecom 36 milliarder danske kroner i at bygge fibernetværk.

Det er mere, end det ville koste at dække hele Danmark med fibernet til hjemmet, oplyser han.

De seneste tal fra det franske analysehus IDATE har desuden vist, at andelen af fiberkunder i Japan steg med 6 procent i andet halvår 2011, mens den i Kina steg med 44 procent.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S