Derfor kan it aldrig redde din virksomhed

Ledelses- og organisationsekspert Nils Villemoes mener, at vi skal passe på med at tro, at it kan løse vores problemer. De ømme punkter ligger nemlig gemt helt andre steder. Se inspirerende foredrag her.

Artikel top billede

"Hvis jeg har mere viden på min skærm, end jeg kan bruge i mit hoved, så er det ikke it, jeg mangler - det er IQ."

Sådan lød et af en række skarpe budskaber, da Nils Villemoes, tidligere lektor ved Institut for Organisations- og Virksomhedsledelse på Handelshøjskolen i Aarhus, for et par uger siden holdt et veloplagt foredrag for it-chefer og HR-chefer. 

"Alt det der med it handler om at informere os om, hvordan verden ser ud, og da den ændrer sig hele tiden, så kan it i sig selv ikke gøre det. Det er også derfor, at der ligeså stille sker en erkendelse af, at det ikke er nok med it," lød det fra Nils Villemoes. 

"Det er ikke it i sig selv, det handler om - det er de mennesker, der går ind i det, med deres nysgerrighed, interesse og engagement. Det er dem, der får det til at fungere."

Foredraget fandt sted på KEA (Københavns Erhvervsakademi), der stod bag arrangementet sammen med Computerworld og IT-Jobindex.

Kan strategier betale sig?

Nils Villemoes kom i foredraget, som du kan se herunder, vidt omkring uddannelse, økonomi, organisationer, finanskrisen og kunsten at lægge en strategi - og afvige fra den, når det bliver nødvendigt.

Men kan det så overhovedet betale sig at lægge en strategi, vil den vakse tilhører måske spørge?

"Ja," lød svaret fra Nils Villemoes, "for hvis så omstændighederne ændrer sig, er du den første, der opdager det. Så er du bedre stillet end dem, der ikke har en strategi, for du ved, at det ikke er der, du skal hen. Det vil sige, at du kan ændre kursen undervejs."

"Sådan er det også med budgetter. Det er noget, man lægger, så man har noget at afvige fra."

Derfor er problemer positive

Nils Villemoes' nåede i foredraget også lige at give en skarp analyse af it-boblen, der bristede omkring årtusindskiftet:

"En hel masse mennesker mistede noget, de aldrig havde haft. Det kan da ikke være andet end en fordel at slippe af med det."

Og så forklarede han, at vi generelt skal anskue problemer som noget positivt.

"Virksomheder er baseret på, at der er problemer, som andre folk er interesserede i at betale for at få løst. Hvis vi ingen problemer havde, havde vi ingen virksomheder."

Se foredraget på video

Se foredraget med Nils Villemoes, tidligere lektor ved Institut for Organisations- og Virksomhedsledelse på Handelshøjskolen i Aarhus:

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

10 år efter kontroversiel artikel: Er it stadig ligegyldigt?

It-forsker: Sådan kan it ødelægge dit firma

Derfor bombarderer dine kolleger dig med cc-mails

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos