Derfor kan it aldrig redde din virksomhed

Ledelses- og organisationsekspert Nils Villemoes mener, at vi skal passe på med at tro, at it kan løse vores problemer. De ømme punkter ligger nemlig gemt helt andre steder. Se inspirerende foredrag her.

Artikel top billede

"Hvis jeg har mere viden på min skærm, end jeg kan bruge i mit hoved, så er det ikke it, jeg mangler - det er IQ."

Sådan lød et af en række skarpe budskaber, da Nils Villemoes, tidligere lektor ved Institut for Organisations- og Virksomhedsledelse på Handelshøjskolen i Aarhus, for et par uger siden holdt et veloplagt foredrag for it-chefer og HR-chefer. 

"Alt det der med it handler om at informere os om, hvordan verden ser ud, og da den ændrer sig hele tiden, så kan it i sig selv ikke gøre det. Det er også derfor, at der ligeså stille sker en erkendelse af, at det ikke er nok med it," lød det fra Nils Villemoes. 

"Det er ikke it i sig selv, det handler om - det er de mennesker, der går ind i det, med deres nysgerrighed, interesse og engagement. Det er dem, der får det til at fungere."

Foredraget fandt sted på KEA (Københavns Erhvervsakademi), der stod bag arrangementet sammen med Computerworld og IT-Jobindex.

Kan strategier betale sig?

Nils Villemoes kom i foredraget, som du kan se herunder, vidt omkring uddannelse, økonomi, organisationer, finanskrisen og kunsten at lægge en strategi - og afvige fra den, når det bliver nødvendigt.

Men kan det så overhovedet betale sig at lægge en strategi, vil den vakse tilhører måske spørge?

"Ja," lød svaret fra Nils Villemoes, "for hvis så omstændighederne ændrer sig, er du den første, der opdager det. Så er du bedre stillet end dem, der ikke har en strategi, for du ved, at det ikke er der, du skal hen. Det vil sige, at du kan ændre kursen undervejs."

"Sådan er det også med budgetter. Det er noget, man lægger, så man har noget at afvige fra."

Derfor er problemer positive

Nils Villemoes' nåede i foredraget også lige at give en skarp analyse af it-boblen, der bristede omkring årtusindskiftet:

"En hel masse mennesker mistede noget, de aldrig havde haft. Det kan da ikke være andet end en fordel at slippe af med det."

Og så forklarede han, at vi generelt skal anskue problemer som noget positivt.

"Virksomheder er baseret på, at der er problemer, som andre folk er interesserede i at betale for at få løst. Hvis vi ingen problemer havde, havde vi ingen virksomheder."

Se foredraget på video

Se foredraget med Nils Villemoes, tidligere lektor ved Institut for Organisations- og Virksomhedsledelse på Handelshøjskolen i Aarhus:

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

10 år efter kontroversiel artikel: Er it stadig ligegyldigt?

It-forsker: Sådan kan it ødelægge dit firma

Derfor bombarderer dine kolleger dig med cc-mails

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg