It-firma praler med SKI-vurdering: Vi er bare bedst

En leverandør er meget stolt over en vurdering foretaget af indkøbscentralen SKI. Vi er bare bedst, lyder vurderingen, der placerer syv navngivne konkurrenter ringere.

Artikel top billede

"SKI: Formpipe bedst på ESDH".

Sådan lyder overskriften på en pressemeddelelse fra it-virksomheden Formpipe, der tidligere bar navnet Traen.

I forbindelse med at Statens og Kommunernes Indkøbs Service har valgt leverandører til rammeaftalen 02.18, herunder en delaftale 2 om ESDH, kommer Formpipe "ud som en klar vinder med en forholdsvis stor margin til nummer 2". 

"At vi er på SKI 02.18 med topkarakter på alle vores løsningsområder er en stærk indikation af vores førende position som leverandør til offentlige organisationer," udtaler administrerende direktør Thomas à Porta fra Formpipe Software A/S i meddelelsen.

"Klar nummer et"

Direktøren og firmaet er mildt sagt ikke bange for sin egen skygge.

"Det er meget positivt, at vores centrale løsningsområde, sags-og dokumenthåndtering (ESDH), er klassificeret som en klar nummer et hos SKI," fortsætter han.

Markedet har ventet på SKI's aftale, og Formpipe forventer, at aftalen "vil resultere i betydelige forretninger, ligesom den gamle SKI 02.18 aftale".

Det oplyses i pressemeddelelsen, at SKI har anvendt en pointskala fra 1-9, hvor 9 er den højeste karakter og 1 den laveste. 

"Formpipe fik en samlet score på 8.44, hvor nummer 2 opnåede en score på 7,84, mens nummer tre fik 7,61," skriver selskabet, der dog ikke sætter score på de øvrige navngivne ESDH-leverandører i pressemeddelelsen. 

"Omhyggelig udvælgelse"

Imidlertid roser Formpipe indkøbscentralen for udvælgelsen.

"Vi er ikke i tvivl om, at SKI har været omhyggelige med udvælgelsen, og at der har været brugt mange ressourcer på at foretage den samlede evaluering", fastslår Thomas à Porta i meddelelsen til offentligheden. 

Vurderingen blev til på baggrund af løsningernes formåen i forhold til 31 faktorer, som blandt andet selvbetjening, personalisering, workflow understøttelse, styring af processer, dokumenthåndtering, vidensdeling, ledelsesinformation, samarbejde og evne til at understøtte standarder, oplyser selskabet. 

I meddelelsen nævner Formpipe også en anden undersøgelse - og her ligger selskabet også fint.

"Rangeringen som bedst på ESDH hos SKI stemmer godt overens med Devoteams netop frigivne ESDH rapport, hvor Formpipe rangerer som den ESDH leverandør med det største potentiale."

Vil være førende i Norden

"Placeringen underbygger vores strategi om at være den førende ESDH leverandør i Norden", afrunder administrerende direktør Thomas à Porta.

De syv andre ESDH-leverandører

De 7 andre leverandører, der har kvalificeret sig til rammeaftalen, er:

cBrain A/S

CSC Danmark A/S

FICS Danmark AS

Globeteam A/S

IntraNote A/S

Software Innovation A/S

Visma Consulting A/S.

SKI: Det får firmaerne at vide

Computerworld har spurgt SKI, om det normalt offentliggør, hvilke firmaer der vurderes bedst på de forskellige delaftaler.

Hos SKI oplyser kommunikationschef Charlotte Balle, at udbudsreglerne handler om ligebehandling og gennemsigtighed. 

"Derfor får tilbudsgiverne også hver især et udførligt svar på, hvor deres egne tilbud ligger placeret i konkurrencen. Det offentliggør vi ikke til andre end dem selv," lyder det meget klart.

Også miniudbud

Hun peger dog på, at det er værd at bemærke, at vi her taler om tildeling på selve rammeaftalen 02.18. 

"På rammeaftalen er leverandørerne evalueret ud fra relevans, modenhed og sortiment som beskrevet i udbudsbetingelserne". 

"Når de offentlige it-kunder skal købe ind på aftalen, genåbnes konkurrencen, og leverandørerne herefter skal ud i et miniudbud om de konkrete ordrer". 

Miniudbuddet sikrer, at kunden får den leverandørs løsning, som aktuelt er bedst og billigst jævnfør kundens konkrete behov," forklarer kommunikationschefen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S