It-firma praler med SKI-vurdering: Vi er bare bedst

En leverandør er meget stolt over en vurdering foretaget af indkøbscentralen SKI. Vi er bare bedst, lyder vurderingen, der placerer syv navngivne konkurrenter ringere.

Artikel top billede

"SKI: Formpipe bedst på ESDH".

Sådan lyder overskriften på en pressemeddelelse fra it-virksomheden Formpipe, der tidligere bar navnet Traen.

I forbindelse med at Statens og Kommunernes Indkøbs Service har valgt leverandører til rammeaftalen 02.18, herunder en delaftale 2 om ESDH, kommer Formpipe "ud som en klar vinder med en forholdsvis stor margin til nummer 2". 

"At vi er på SKI 02.18 med topkarakter på alle vores løsningsområder er en stærk indikation af vores førende position som leverandør til offentlige organisationer," udtaler administrerende direktør Thomas à Porta fra Formpipe Software A/S i meddelelsen.

"Klar nummer et"

Direktøren og firmaet er mildt sagt ikke bange for sin egen skygge.

"Det er meget positivt, at vores centrale løsningsområde, sags-og dokumenthåndtering (ESDH), er klassificeret som en klar nummer et hos SKI," fortsætter han.

Markedet har ventet på SKI's aftale, og Formpipe forventer, at aftalen "vil resultere i betydelige forretninger, ligesom den gamle SKI 02.18 aftale".

Det oplyses i pressemeddelelsen, at SKI har anvendt en pointskala fra 1-9, hvor 9 er den højeste karakter og 1 den laveste. 

"Formpipe fik en samlet score på 8.44, hvor nummer 2 opnåede en score på 7,84, mens nummer tre fik 7,61," skriver selskabet, der dog ikke sætter score på de øvrige navngivne ESDH-leverandører i pressemeddelelsen. 

"Omhyggelig udvælgelse"

Imidlertid roser Formpipe indkøbscentralen for udvælgelsen.

"Vi er ikke i tvivl om, at SKI har været omhyggelige med udvælgelsen, og at der har været brugt mange ressourcer på at foretage den samlede evaluering", fastslår Thomas à Porta i meddelelsen til offentligheden. 

Vurderingen blev til på baggrund af løsningernes formåen i forhold til 31 faktorer, som blandt andet selvbetjening, personalisering, workflow understøttelse, styring af processer, dokumenthåndtering, vidensdeling, ledelsesinformation, samarbejde og evne til at understøtte standarder, oplyser selskabet. 

I meddelelsen nævner Formpipe også en anden undersøgelse - og her ligger selskabet også fint.

"Rangeringen som bedst på ESDH hos SKI stemmer godt overens med Devoteams netop frigivne ESDH rapport, hvor Formpipe rangerer som den ESDH leverandør med det største potentiale."

Vil være førende i Norden

"Placeringen underbygger vores strategi om at være den førende ESDH leverandør i Norden", afrunder administrerende direktør Thomas à Porta.

De syv andre ESDH-leverandører

De 7 andre leverandører, der har kvalificeret sig til rammeaftalen, er:

cBrain A/S

CSC Danmark A/S

FICS Danmark AS

Globeteam A/S

IntraNote A/S

Software Innovation A/S

Visma Consulting A/S.

SKI: Det får firmaerne at vide

Computerworld har spurgt SKI, om det normalt offentliggør, hvilke firmaer der vurderes bedst på de forskellige delaftaler.

Hos SKI oplyser kommunikationschef Charlotte Balle, at udbudsreglerne handler om ligebehandling og gennemsigtighed. 

"Derfor får tilbudsgiverne også hver især et udførligt svar på, hvor deres egne tilbud ligger placeret i konkurrencen. Det offentliggør vi ikke til andre end dem selv," lyder det meget klart.

Også miniudbud

Hun peger dog på, at det er værd at bemærke, at vi her taler om tildeling på selve rammeaftalen 02.18. 

"På rammeaftalen er leverandørerne evalueret ud fra relevans, modenhed og sortiment som beskrevet i udbudsbetingelserne". 

"Når de offentlige it-kunder skal købe ind på aftalen, genåbnes konkurrencen, og leverandørerne herefter skal ud i et miniudbud om de konkrete ordrer". 

Miniudbuddet sikrer, at kunden får den leverandørs løsning, som aktuelt er bedst og billigst jævnfør kundens konkrete behov," forklarer kommunikationschefen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect