Politikere kræver mere bredbånd

Fire oppositionspartier er enige om, at der skal ændringer til, hvis alle danskere skal have adgang til højhastighedsbredbånd i 2020.

Artikel top billede

Venstre, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti er nu enige om, at det er på høje tid at forny teleforliget fra 1999. Det skriver Politiken.

"Mange steder kan folk ikke bruge deres mobiltelefoner eller komme på internettet, og det er vi nødt til at forholde os til," siger Hans Christian Schmidt (V), der er formand for Udvalget for Landdistrikter og Øer.

Men selvom de fire partier nu i samlet flok kræver fornyelse, må politikerne vente lidt med at sætte sig til forhandlingsbordet.

Ifølge erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) er teleforliget nemlig ikke en hindring for at sikre mobil- og bredbåndsdækningen i Danmark.

Opposition: Der er mange tele-problemer
Partiet Venstre, der nu er klar til at gå teleforliget efter i sømmene, mener ikke, at det er muligt give danskerne i yderområderne ordentlige tele- og bredbåndsforhold, der holder i fremtiden, hvis ikke der foretages ændringer.

"Hvis vi i Folketinget mener, vi har løst problemerne på teleområdet frem til 2020, så er det ikke det indtryk, borgerne giver os, når vi er ude i udkantsområderne," siger Hans Christian Schmidt (V) til Politiken.

Den udmelding er Det Konservative Folkeparti enig i, og partiet ser gerne, at særligt det danske marked for bredbånd skal løftes.

"Vi skal have et investeringsniveau i bredbånd i Danmark, der løfter sig op i en anden skala end der, hvor vi er i øjeblikket." mener formand Lars Barfoed.

Ingen forhandlinger

Men udmeldingerne fra oppositionen giver ikke genlyd hos erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen.

"Jeg mener ikke, at teleforliget står i vejen for at nå vores målsætning om, at alle danskere skal have adgang til en bredbåndsforbindelse med en downloadhastighed på mindst 100 megabit/sekund og en upload-hastighed på 30 megabit/sekund i 2020," siger han til Politiken.

Han erkender dog samtidig, at der er langt op til de udmeldte bredbåndshastigheder, hvis man kigger på, hvordan markedet ser ud i dag.

"Jeg er opmærksom på, at der er regionale og lokale forskelle i den digitale infrastruktur, og at der fortsat er områder i Danmark, hvor virksomheder og forbrugere ikke kan få den bredbåndshastighed, de ønsker," lyder det fra Henrik Sass Larsen.

Læs også:
Skænderier om upload-hastigheder blusser op igen

Politisk forlig fra den telemæssige stenalder - Part 1/3

Minister: Teleselskaber skal ikke tvinges til bredbånd

Krav: 13 år gammelt teleforlig skal ændres

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job