Så meget tjener Microsoft-cheferne

Se hvem der tjener mest af Microsofts chefer.

Artikel top billede

En stribe af de af Microsofts topchefer, der nævnes som kandidater til at overtage posten som administrerende direktør efter Steve Ballmer, er også de chefer, der får mest i løn i selskabet.

Det viser tal, som Microsoft har offentliggjort om topchefernes aflønning i form af fast løn og bonus.

Tallene viser, at selskabets daglige chef og driftsdirektør, COO Kevin Turner, er den topchef, der har fået mest i løn og bonus.

Kevin Turner modtog 11,5 millioner kroner i bonus, hvilket er det maksimale i hans kontrakt. Det viser, at Kevin Turner har nået hvert eneste af sine opstillede mål i regnskabsårets løb.

Hertil kommer Kevin Turners faste løn. I alt modtog han 57 millioner kroner i samlet årsløn. Sidste år fik han 58,7 millioner kroner.

105 procent

Satya Nadella, chef for Microsofts såkaldte Cloud and Enterprise-division, modtog hele 105 procent af sin maksinale bonus, i alt 8,8 millioner kroner, mens Amy Hood, Microsofts finansdirektør, modtog 2,5 millioner kroner i bonus.

Også dette svarer til 100 procent af den bonus, som hendes kontrakt frister med.

Værre står det til med Microsofts afgående topchef, Steve Ballmer, der kun modtog 79 procent af sin maksimale bonus.

Steve Ballmer kan ret beset være ligeglad, da hans store ejerandel af Microsoft i forvejen gør ham til mangemilliardær, men en bonus på blot 79 procent af det maksimale tyder på en topchef, der langt fra har nået de mål, som hans bestyrelse har opstillet.

Året før opnåede Steve Ballmer kun 91 procent af sin bonus.

Du kan læse mere om Steve Ballmers årsløn her.

Steve Ballmer meddelte for nylig, at han inden for det kommende år vil træde tilbage som topchef for selskabet.

Meldingen fik Microsofts bestyrelse til straks at give otte af selskabets vigtige topchefer en stribe luktrative aktie-optioner for at forhindre dem i at forlade selskabet, mens Microsoft leder efter en ny topchef.

Kevin Turner modtog her aktieoptioner for 111 millioner kroner, mens Amy Hood modtog optioner for 21 millioner kroner.

Læs også:

Se stortudende Steve Ballmer sige farvel til Microsoft

Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft

Microsoft presser Steve Ballmer ned i løn - se hans årsløn her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S