Derfor er smartwatches (indtil nu) en stor skuffelse

Forventningerne til de intelligente armbåndsure er tårnhøje, men smartwatch-produkterne skuffer fælt.

Artikel top billede

Et smartwatch er et armbåndsur, der dels rummer it og dels kan kobles trådløst sammen med eksempelvis en smartphone.

Det koncept er der rigtig mange, der ser store muligheder i, og det er da også blevet vurderet, at de intelligente armbåndsure kan generere en voldsomt stor milliard-omsætning i de kommende år

Der findes allerede en del produkter på markedet, men de eksisterende smartwatches er indtil videre noget af en skuffelse.

Det er i hvert fald konklusionen i en artikel hos MIT Technology Review, der har set nærmere på tre forskellige smartwatches.

Derfor fungerer de ikke

Det anerkendte tech-medie skriver, at de de første smartwatches er for komplicerede, og at det mere er kuriositeter end hjælpsomme værktøjer.

"Deres producenter, som forsøger at tilfredsstille så mange mennesker som mulig, har gjort dem til schweitzerknive - i første omgang er de smarte, men ikke rigtig fantastiske til noget, og før eller siden vil de blive ignoreret eller erstattet af et mere simpelt, skarpere blad," skriver MIT Technology Review.

Blandt de smartwatch-egenskaber, der efterlyses i artiklen, er en højere grad af intelligens i uret, så det ved, hvornår det skal forstyre og med hvilke informationer.

"Det handler om at regne ud, hvad jeg laver, og at kunne bedømme hvilke informationer blandt utallige e-mails, app-opdateringer og andre advarsler, der er vigtigst. Og så skal det selvfølgelig se godt ud."

I artiklen fremhæves Pebble som det smartwatch, der indtil videre fungerer bedst - blandt andet fordi alle kan udvikle apps til dette ur, hvilket er med til at forbedre det hele tiden.

Her på Computerworld har vi tidligere testet Samsungs første smartwatch, Galaxy Gear, i denne artikel.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Prøvekørt: Sådan virker Samsungs nye ur - Galaxy Gear

Dit bud: Er et smartwatch til andet end tant og fjas?

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job