Derfor er smartwatches (indtil nu) en stor skuffelse

Forventningerne til de intelligente armbåndsure er tårnhøje, men smartwatch-produkterne skuffer fælt.

Artikel top billede

Et smartwatch er et armbåndsur, der dels rummer it og dels kan kobles trådløst sammen med eksempelvis en smartphone.

Det koncept er der rigtig mange, der ser store muligheder i, og det er da også blevet vurderet, at de intelligente armbåndsure kan generere en voldsomt stor milliard-omsætning i de kommende år

Der findes allerede en del produkter på markedet, men de eksisterende smartwatches er indtil videre noget af en skuffelse.

Det er i hvert fald konklusionen i en artikel hos MIT Technology Review, der har set nærmere på tre forskellige smartwatches.

Derfor fungerer de ikke

Det anerkendte tech-medie skriver, at de de første smartwatches er for komplicerede, og at det mere er kuriositeter end hjælpsomme værktøjer.

"Deres producenter, som forsøger at tilfredsstille så mange mennesker som mulig, har gjort dem til schweitzerknive - i første omgang er de smarte, men ikke rigtig fantastiske til noget, og før eller siden vil de blive ignoreret eller erstattet af et mere simpelt, skarpere blad," skriver MIT Technology Review.

Blandt de smartwatch-egenskaber, der efterlyses i artiklen, er en højere grad af intelligens i uret, så det ved, hvornår det skal forstyre og med hvilke informationer.

"Det handler om at regne ud, hvad jeg laver, og at kunne bedømme hvilke informationer blandt utallige e-mails, app-opdateringer og andre advarsler, der er vigtigst. Og så skal det selvfølgelig se godt ud."

I artiklen fremhæves Pebble som det smartwatch, der indtil videre fungerer bedst - blandt andet fordi alle kan udvikle apps til dette ur, hvilket er med til at forbedre det hele tiden.

Her på Computerworld har vi tidligere testet Samsungs første smartwatch, Galaxy Gear, i denne artikel.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Prøvekørt: Sådan virker Samsungs nye ur - Galaxy Gear

Dit bud: Er et smartwatch til andet end tant og fjas?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos