Derfor står Nets fortsat uden løsning på NemID-koks

Der er stadig problemer problemer med NemID og den seneste version af Java, oplyser Nets. Her er den nye forklaring.

Artikel top billede

Det er stadig ikke kommet skik på problemerne mellem Java og NemID.

Et problem, der opstod tirsdag nat, efter Oracle sendte den nye version af Java af sted til download.

Siden dette tidspunkt har det ikke været muligt at benytte NemID med den nyeste udgave af Java, der blandt andet lukker 50 sikkerhedshuller.

Nets har ellers arbejdet på højtryk for at løse problemet, men resultaterne trækker ud.

"Vi har i nat arbejdet med at løse de sidste udeståender, vi identificerede natten til i går, men vi mangler fortsat at løse en sidste ting, før vi er helt i mål. Derfor har vi besluttet at afvente opdatering, indtil den sidste knast er fjernet i løbet af i dag," oplyser Nets pressechef Søren Winge.

"Vi regner med, at vores systemer kan opdateres sent i aften, så man igen kan bruge NemID fra tidlig i morgen, lørdag, med den seneste udgave af Java."

Fredag bliver således tredje døgn, hvor NemID og java ikke fungerer.

Læs også:

Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Gammel Java anbefales

Han beklager desuden de mange problemer, som er blevet skabt i kølvandet på ægteskabsproblemerne mellem de to softwareprodukter.

"Det er naturligvis stærkt beklageligt, at vi ikke kommer på plads inden for de to døgn, som vi havde stillet omverdenen i udsigt. Vi har dog besluttet ikke at opdatere med en løsning, der ville løse det aktuelle problem, men risikere at udløse et nyt," siger Søren Winge.

"Jeg regner dog med at kunne give en mere opløftende status i morgen tidlig."

Af helt åbenlyse grunde anbefaler Nets fortsat, at man afventer med at installere den nye Java-version, hvis man skal benytte NemID.

"Vi kan se, at der er et fald i den normale trafik med NemID, men langt hovedparten af brugerne anvender NemID som de plejer," oplyser han.

Du kan følge sagen her:

Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java

Nets fraråder Java-opdatering der lukker 50 sikkerhedshuller

Java-advarsel fra Nets går imod firmaets egne sikkerhedsregler

Derfor er NemID-redningsplan skudt i sænk

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,