Derfor står Nets fortsat uden løsning på NemID-koks

Der er stadig problemer problemer med NemID og den seneste version af Java, oplyser Nets. Her er den nye forklaring.

Artikel top billede

Det er stadig ikke kommet skik på problemerne mellem Java og NemID.

Et problem, der opstod tirsdag nat, efter Oracle sendte den nye version af Java af sted til download.

Siden dette tidspunkt har det ikke været muligt at benytte NemID med den nyeste udgave af Java, der blandt andet lukker 50 sikkerhedshuller.

Nets har ellers arbejdet på højtryk for at løse problemet, men resultaterne trækker ud.

"Vi har i nat arbejdet med at løse de sidste udeståender, vi identificerede natten til i går, men vi mangler fortsat at løse en sidste ting, før vi er helt i mål. Derfor har vi besluttet at afvente opdatering, indtil den sidste knast er fjernet i løbet af i dag," oplyser Nets pressechef Søren Winge.

"Vi regner med, at vores systemer kan opdateres sent i aften, så man igen kan bruge NemID fra tidlig i morgen, lørdag, med den seneste udgave af Java."

Fredag bliver således tredje døgn, hvor NemID og java ikke fungerer.

Læs også:

Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Gammel Java anbefales

Han beklager desuden de mange problemer, som er blevet skabt i kølvandet på ægteskabsproblemerne mellem de to softwareprodukter.

"Det er naturligvis stærkt beklageligt, at vi ikke kommer på plads inden for de to døgn, som vi havde stillet omverdenen i udsigt. Vi har dog besluttet ikke at opdatere med en løsning, der ville løse det aktuelle problem, men risikere at udløse et nyt," siger Søren Winge.

"Jeg regner dog med at kunne give en mere opløftende status i morgen tidlig."

Af helt åbenlyse grunde anbefaler Nets fortsat, at man afventer med at installere den nye Java-version, hvis man skal benytte NemID.

"Vi kan se, at der er et fald i den normale trafik med NemID, men langt hovedparten af brugerne anvender NemID som de plejer," oplyser han.

Du kan følge sagen her:

Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java

Nets fraråder Java-opdatering der lukker 50 sikkerhedshuller

Java-advarsel fra Nets går imod firmaets egne sikkerhedsregler

Derfor er NemID-redningsplan skudt i sænk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S