Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Løsningen på de store NemID-problemer, der er opstået i kølvandet på den nye Java-opdatering, kommer ikke i dag. Her er Nets bud på, hvornår du igen kan bruge NemID uden sikkerhedsproblemer.

Artikel top billede

Interview: Den nye Java-opdatering har sendt NemID i sort.

I den forbindelse anbefaler Nets, at man undlader at installere den nye version af Java, der ellers lukker hele 50 sårbarheder.

Vi har spurgt Nets, hvad der er gået galt, og hvornår vi kan forvente en løsning. 

Søren Winge, pressechef i Nets, hvad er der sket?

"Vi arbejder stadig på at afdække, hvad der skete i går aftes. Indtil videre har vi dog koncentreret os om at finde en midlertidig løsning til dem, som har et akut behov for at bruge NemID."

Ingen løsning i dag

Hvornår kommer der en løsning, så man kan bruge NemID sammen med en opdateret udgave af Java?

"Vi arbejder på en løsning, som vi kan teste i aften og i nat. Hvis alt går efter planen, bliver den rullet ud i løbet af i morgen formiddag den 17. oktober. Det afhænger dog at testens resultat."

Burde I Ikke have testet løsningen før Java-opdateringen blev udsendt?

"Vi kommer til at spørge os selv om, hvordan denne fejl kunne opstå. Om det er manglende test, eller hvor fejlen nu er opstået. Det vil vi naturligvis redegøre for, også overfor vores kunder."

Er der andre konsekvenser eksempelvis i form af en redegørelse til Digitaliseringsstyrelsen?

"Ja, det er den almindelige praksis."

Et mantra indenfor it-sikkerhed er, at man altid skal opdatere sine programmer. Hvordan forholder I jer til at skabe usikkerhed blandt brugerne med det modsatte budskab?

"Det er klart, at det er et problem, der kan give anledning til forvirring. Men der er tale om en speciel situation. Det er første gang, vi gør det, og kun indtil vi har en løsning. Men sikkerheden betyder mest."

Computerworlds læsere peger på problemer

Computerworlds læsere peger på, at jeres anbefaling, om ikke at opdatere til den nyeste version af Java, er et direkte brud på jeres egne sikkerhedsregler. Er det korrekt?

"Vi står i en helt akut situation, som vi ikke har oplevet før. Vi har valgt hensynet til sikkerheden fremfor reglerne. Vi anbefaler kun, at man undlader med at opdatere, hvis man ikke kan vente, til der er en løsning."

Men hvad med ansvaret. Kan en bruger, der ikke opdaterer til den nyeste version, som jeres regler siger, blive stillet til ansvar for sine handlinger, i tilfælde af, at der opstår problemer?

"Jeg er sikker på, at ingen bliver draget til ansvar for denne paragraf. Vi er heller ikke glad for selv at fravige princippet, men vi er nødt til at erkende, at er nødvendigt i øjeblikket."

Ved i hvor mange, der er berørt?

Nej, men har du været på netbank siden i går aftes, eller har du et værktøj, der automatisk opdaterer din programmer, så er du nok berørt."

Du kan følge med i udviklingen på denne webside.

Du kan følge sagen her:
Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java

Nets fraråder Java-opdatering der lukker 50 sikkerhedshuller

Java-advarsel fra Nets går imod firmaets egne sikkerhedsregler

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job