It-giganter indgår overraskende partnerskab

Data i ERP-systemer skal analyseres hurtigt og effektivt. Derfor har de to tidligere konkurrenter SAP og Sas Institute indgået et fornuftsægteskab. Her er den nye løsning, der skal booste dit forretningssystem.

Artikel top billede

Et strategisk partnerskab mellem ERP-giganterne SAP og analysehuset Sas Institute skal skabe nye rammer for de to virksomheder, der ellers er blevet set som kamphaner og konkurrenter. 

Men i erkendelse af, at SAP ikke har de nødvendige big data- og analyseværktøjer i sin SAP HANA-platform, er der nu indgået et fornuftsægteskab mellem de to software-firmaer.

Den tyske softwaregigant SAP skovler i øvrigt penge ind på in-memory-databasen HANA, der siden lanceringen for et par år siden har vist sig at være en hurtigt voksende forretning.

Sas har tidligere omtalt SAP HANA, lidt hånligt, som en "database på steroider", men det var altså, før dagens ægtepagt blev indgået.

Under den hvide teknologi-bro

De to skal bygge en teknologi-bro, der kan give realtids-analyse af indholdet i SAP-systemerne for derigennem at forbedre forretningsmulighederne i virksomheder, der bruger den tyske gigants software.

"Samarbejdet vil gøre dataanalyse lettere ved at nedsætte behovet for, at data flyttes rundt fra system til system. I praksis betyder det, at der kan udarbejdes realtids-rapporter, der giver hurtigere beslutninger på ledelsesgangen," siger Henry Morris, der er software-analytiker i IDC.

Nogenlunde samme besked kommer fra Sas-topchefen.

"Sas og SAP kan blive et vigtigt værktøj, der kan hjælpe virksomheder med at behandle store datamængder og give fornuftige analyser af, hvad der sker i disse informationsmængder," siger Jim Goodnight, der er stifter og direktør i Sas Institute, om samarbejdet mellem analysegiganten fra USA og ERP-giganten fra Tyskland.

SAP og Sas har planlagt et salgsprogram, der kan tilgodese begge parter, skriver Sas Institute i en pressemeddelelse.

Læs også:
Så fed en forretning er HANA-databasen for SAP

Her udkæmpes slagsmålet om fremtidens big data-løsninger

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S