Konkursramt dansk it-chef scorer drømmejob

Den danske it-chef hos den konkursramte milliardkoncern Pihl & Søn har været på overarbejde. Nu udlever han en gammel drøm: Udgangspunktet for ideen er konkursen.

Artikel top billede

Eget firma.

Den gamle drøm er nu blevet en realitet for it-chef Ari Einarsson, der var CIO hos byggefirmaet Pihl & Søn, der for nylig gik konkurs.

Faktisk tager det nye firma netop udspring i konkursen, forklarer Ari Einarsson.

"Vores første kunde er konkursboet efter Pihl & Søn, hvor der er en stribe opgaver, som vi udfører," forklarer han.

Tidligere var han sammen med en kollega hyret ind til at varetage opgaverne, men nu sker det altså via firmaet, som han har stiftet sammen med kollegaen.

Firmaet, der har fået navnet Infrawiz, har også fået andre kunder, oplyser Ari Einarsson.

Og én af de ydelser, som man vil specialisere sig i at tilbyde, er it-hjælp til konkursbo.

"Det gælder sikring af data, samle systemer og data sammen og sikre, at de kan tilgås af kurator. Og i det hele taget rydde op i it efter en konkurs," forklarer Ari Einarsson.

Han oplyser videre, at firmaet også har hyret tidligere ansatte fra Pihl & Søn ind til at udføre opgaver. Foreløbig på freelance-basis.

Konsulentfirmaet vil også levere mere generelle ydelser inden for it-infrastruktur, -teknologi og -strategi.

"Virksomheden er rejst med udgangspunkt i, hvad Pihls it-afdelingen var god til, nemlig at yde hjælp til it-infrastruktur, herunder drift, sikkerhed, netværk, mobilitet og så videre.
Bemandingen kommer også fra Pihls it," forklarer den tidligere CIO.

Som intern it-funktion hos Pihl & Søn har holdet oparbejdet en erfaring, som kan komme kunderne til gode, mener CIO'en.

"Jeg tror, at alle it-chefer og CIO's har oplevet konsulenter, der kommer og 'løser' opgaver og går igen. De ser ofte ikke resultatet og det arbejde, den interne it-funktion har efterfølgende for at få det hele til at spille."

"Vi tror på, at vi - fordi vi kommer fra intern it funktion - ved, hvad der virker, og hvorfor det virker," lyder det fra den tidligere CIO hos Pihl & Søn.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job