Konkursramt dansk it-chef scorer drømmejob

Den danske it-chef hos den konkursramte milliardkoncern Pihl & Søn har været på overarbejde. Nu udlever han en gammel drøm: Udgangspunktet for ideen er konkursen.

Artikel top billede

Eget firma.

Den gamle drøm er nu blevet en realitet for it-chef Ari Einarsson, der var CIO hos byggefirmaet Pihl & Søn, der for nylig gik konkurs.

Faktisk tager det nye firma netop udspring i konkursen, forklarer Ari Einarsson.

"Vores første kunde er konkursboet efter Pihl & Søn, hvor der er en stribe opgaver, som vi udfører," forklarer han.

Tidligere var han sammen med en kollega hyret ind til at varetage opgaverne, men nu sker det altså via firmaet, som han har stiftet sammen med kollegaen.

Firmaet, der har fået navnet Infrawiz, har også fået andre kunder, oplyser Ari Einarsson.

Og én af de ydelser, som man vil specialisere sig i at tilbyde, er it-hjælp til konkursbo.

"Det gælder sikring af data, samle systemer og data sammen og sikre, at de kan tilgås af kurator. Og i det hele taget rydde op i it efter en konkurs," forklarer Ari Einarsson.

Han oplyser videre, at firmaet også har hyret tidligere ansatte fra Pihl & Søn ind til at udføre opgaver. Foreløbig på freelance-basis.

Konsulentfirmaet vil også levere mere generelle ydelser inden for it-infrastruktur, -teknologi og -strategi.

"Virksomheden er rejst med udgangspunkt i, hvad Pihls it-afdelingen var god til, nemlig at yde hjælp til it-infrastruktur, herunder drift, sikkerhed, netværk, mobilitet og så videre.
Bemandingen kommer også fra Pihls it," forklarer den tidligere CIO.

Som intern it-funktion hos Pihl & Søn har holdet oparbejdet en erfaring, som kan komme kunderne til gode, mener CIO'en.

"Jeg tror, at alle it-chefer og CIO's har oplevet konsulenter, der kommer og 'løser' opgaver og går igen. De ser ofte ikke resultatet og det arbejde, den interne it-funktion har efterfølgende for at få det hele til at spille."

"Vi tror på, at vi - fordi vi kommer fra intern it funktion - ved, hvad der virker, og hvorfor det virker," lyder det fra den tidligere CIO hos Pihl & Søn.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune