Vi går amok med software-indkøb: Her er forklaringen

Der er for alvor kommet gang i salget af forretningssoftware igen, og det er der en række gode grunde til.

Artikel top billede

Efter at have holdt it-budgetterne i en temmelig stram snor i flere år ser det nu ud til, at mange virksomheder igen er klar til at investere i forretningssoftware. 

Det er ikke bare på de relativt nye områder som social software og mobile løsninger, at der investeres, for mange virksomheder ser nu også ud til at være i gang med en modernisering af af gamle teknologi-kendinge som ERP, CRM og BI - blandt andet for at kunne komme med på trends som big data og analytics.

IDC vurderer, at det globale marked for software vil vokse med 5,7 procent i 2013 i forhold til 2012.

Det begrundes blandt andet med, at der er kommet lidt mere ro på økonomierne i EU.

"Virksomhederne ser nu nye muligheder for at komme op med nye og forbedrede produkter ved at udnytte information. Det er derfor forklaringen på, at software til at håndtere, tilgå og dele information (struktureret og ustruktureret) fortsætter med at være en prioritet," lyder det blandt andet fra analysefirmaet.

Mens der altså generelt er positive tendenser på softwaremarkedet, er særligt markedet for social software til virksomheder på himmelflugt. På denne del af markedet er der ifølge IDC tale om en vækst på hele 28,3 procent fra første halvår 2012 til første halvår i år.

De største leverandører

IDC skriver samtidig, at Microsoft har styrket sin position som verdens største software-leverandør og i første halvår 2013 havde en markedsandel på 18,4 procent målt på omsætning.

I samme periode kom Oracle ifølge IDC ind som nummer to med en markedsandel på 8,6 procent, IBM stod for 7,6 procent og SAP for 4,5 procent.

Der er samtidig en meget stor klump af "andre" leverandører, der står for en samlet markedsandel på 59,1 procent mål på omsætning.


Computerworld har sat gang i en interview-serie, hvor vi både taler med CIO'er og leverandører om behovet for at modernisere ERP-applikationer - et af de software-markeder, hvor der sker ting og sager for tiden. 

Tidligere kronprins i Oracle Charles Phillips, der nu er administrerende direktør hos ERP-leverandøren Infor, udtaler eksempelvis i et interview, at folk tørster efter den ERP-innovation, der "ikke har fundet sted i årevis."

Læs også:

Frafalden Oracle-kronprins blæser til ERP-kamp

Store forandringer for it-afdelingen: Sådan ser ERP ud i dag

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos