CSC låner nyt stort beløb: Danske Bank er med

CSC har meddelt det amerikanske børstilsyn, at selskabet har optaget nye lån for 2,5 milliarder dollar. Bag lånet står blandt andet Danske Bank.

Artikel top billede

CSC i USA har meddelt det amerikanske børstilsyn, at selskabet nu har forhøjet et lån med en stribe internationale banker til et samlet beløb på 2,5 milliarder dollar.

Det svarer rundt regnet til 13,6 milliarder kroner.

Det fremgår ikke af den nye aftale, præcis hvor meget Danske Bank denne gang er med til at låne ud.

Beskeden til SEC kan læses her.

Blandt långiverne finder man Danske Bank, der som det tidligere har været fremme, lånte en en lille halv milliard kroner ud til it-virksomheden.

Tilbage i oktober 2011 meddelte CSC børstilsynet, at låneaftalen dengang var på i alt 1,5 milliarder dollar - svarende til 8,1 milliarder kroner dengang.

Også her var det store banker som Goldman Sachs Bank, Citibank og Bank of America, der stod bag lånet. 

Public relations director Chris M. Grandis fra CSC forklarede i 2011 om lånet, at kreditfaciliteten sker med henblik på blandt andet "[...]mulige opkøb og generelle forretningsformål." 

CSC's amerikanske moderselskab havde ved seneste regnskabår en omsætning på 13,5 milliarder dollar svarende til cirka 73,4 milliarder danske kroner og en indtjening før renter og skat på 3,5 milliarder kroner.

CSC i Danmark afleverede i 2012 et katastroferegnskab for regnskabsåret 11/12 med et underskud på en lille milliard kroner.

Det er blevet forbedret markant ved seneste regnskab afleveret i 2013 for regnskabsåret 12/13, men er fortsat blodrødt

Læs mere om det her.

Hos CSC har man ikke yderligere kommentarer til lånefaciliteterne, og heller ikke Danske Bank har kommentarer, da man ikke kommenterer på konkrete kundeforhold.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Roskilde Universitet

    IT-Infrastruktur systemadministrator

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse