CSC låner nyt stort beløb: Danske Bank er med

CSC har meddelt det amerikanske børstilsyn, at selskabet har optaget nye lån for 2,5 milliarder dollar. Bag lånet står blandt andet Danske Bank.

Artikel top billede

CSC i USA har meddelt det amerikanske børstilsyn, at selskabet nu har forhøjet et lån med en stribe internationale banker til et samlet beløb på 2,5 milliarder dollar.

Det svarer rundt regnet til 13,6 milliarder kroner.

Det fremgår ikke af den nye aftale, præcis hvor meget Danske Bank denne gang er med til at låne ud.

Beskeden til SEC kan læses her.

Blandt långiverne finder man Danske Bank, der som det tidligere har været fremme, lånte en en lille halv milliard kroner ud til it-virksomheden.

Tilbage i oktober 2011 meddelte CSC børstilsynet, at låneaftalen dengang var på i alt 1,5 milliarder dollar - svarende til 8,1 milliarder kroner dengang.

Også her var det store banker som Goldman Sachs Bank, Citibank og Bank of America, der stod bag lånet. 

Public relations director Chris M. Grandis fra CSC forklarede i 2011 om lånet, at kreditfaciliteten sker med henblik på blandt andet "[...]mulige opkøb og generelle forretningsformål." 

CSC's amerikanske moderselskab havde ved seneste regnskabår en omsætning på 13,5 milliarder dollar svarende til cirka 73,4 milliarder danske kroner og en indtjening før renter og skat på 3,5 milliarder kroner.

CSC i Danmark afleverede i 2012 et katastroferegnskab for regnskabsåret 11/12 med et underskud på en lille milliard kroner.

Det er blevet forbedret markant ved seneste regnskab afleveret i 2013 for regnskabsåret 12/13, men er fortsat blodrødt

Læs mere om det her.

Hos CSC har man ikke yderligere kommentarer til lånefaciliteterne, og heller ikke Danske Bank har kommentarer, da man ikke kommenterer på konkrete kundeforhold.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS