CSC låner nyt stort beløb: Danske Bank er med

CSC har meddelt det amerikanske børstilsyn, at selskabet har optaget nye lån for 2,5 milliarder dollar. Bag lånet står blandt andet Danske Bank.

Artikel top billede

CSC i USA har meddelt det amerikanske børstilsyn, at selskabet nu har forhøjet et lån med en stribe internationale banker til et samlet beløb på 2,5 milliarder dollar.

Det svarer rundt regnet til 13,6 milliarder kroner.

Det fremgår ikke af den nye aftale, præcis hvor meget Danske Bank denne gang er med til at låne ud.

Beskeden til SEC kan læses her.

Blandt långiverne finder man Danske Bank, der som det tidligere har været fremme, lånte en en lille halv milliard kroner ud til it-virksomheden.

Tilbage i oktober 2011 meddelte CSC børstilsynet, at låneaftalen dengang var på i alt 1,5 milliarder dollar - svarende til 8,1 milliarder kroner dengang.

Også her var det store banker som Goldman Sachs Bank, Citibank og Bank of America, der stod bag lånet. 

Public relations director Chris M. Grandis fra CSC forklarede i 2011 om lånet, at kreditfaciliteten sker med henblik på blandt andet "[...]mulige opkøb og generelle forretningsformål." 

CSC's amerikanske moderselskab havde ved seneste regnskabår en omsætning på 13,5 milliarder dollar svarende til cirka 73,4 milliarder danske kroner og en indtjening før renter og skat på 3,5 milliarder kroner.

CSC i Danmark afleverede i 2012 et katastroferegnskab for regnskabsåret 11/12 med et underskud på en lille milliard kroner.

Det er blevet forbedret markant ved seneste regnskab afleveret i 2013 for regnskabsåret 12/13, men er fortsat blodrødt. 

Læs mere om det her.

Hos CSC har man ikke yderligere kommentarer til lånefaciliteterne, og heller ikke Danske Bank har kommentarer, da man ikke kommenterer på konkrete kundeforhold.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network