Fumlefingret? Smartphone-firma giver dig ny skærm i et år

Ny smartphone-producent vil give Apple, Samsung og alle de andre et ordentligt los bag i. Det gør de blandt andet ved at give dig en ny skærm, hvis du smadrer den gamle.

Artikel top billede

En helt ny smartphone-producent lancerer sine første syv modeller i dag.

Det er firmaet Kazam, der blev grundlagt tidligere i år, som nu vil bide skeer med store etablerede firmaer som Apple, Samsung og Nokia.

Firmaets målsætninger at "udfordre en stillestående branche."

"Vi er en lille virksomhed, og derfor kan vi reagere hurtigt og tilpasse os skiftende behov på vores lokale markeder," siger firmaets direktør Michael Coombes.

Ny skærm

Et par af de tiltag som Kazam har kørt i stilling, handler om at behandle kunderne bedre, end de øvrige smartphone-producenter gør.

Det effektuerer man blandt andet ved, at firmaets telefoner har et års garanti på udskiftning af skærmen.

Kunden har således ret til én udskiftning af skærmen inden for 12 måneder fra købsdatoen, hvis telefonen ryger en tur på badeværelsesgulvet.

Et andet markedsføringstrick er, at levere telefonerne med fjernadgang til firmaets supportteam, så det kan hjælpe med opsætning og fejlfinding, hvis der opstår bøvl på telefonen.

Kunden skal dog godkende, at Kazams folk tramper rundt på telefonen.

I dag sender Kazam så de første syv telefoner ud på hylderne, og starter således offensiven mod verdens mægtigste firma, Apple.

Læs også:
Ny saml-selv-smartphone fra Google er kun til nørder

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S