Kaos: Skat.dk er helt i knæ

Skats hjemmeside har store problemer med at håndtere de mange brugere, som skal indberette moms i dag.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Skat.dk er helt i knæ, og flere brugere brokker sig.

Det skyldes, at det er svært at tilgå Skat.dk-sitet og bruge selvbetjeningsløsningen til momsindberetning.

Faktisk er der i dag frist for at indberette moms for tredje kvartal, men det volder altså mildt sagt brugerne problemer.

I fredags var der også problemer på siden. De blev løst, men nu er så opstået nye problemer.

Bekræfter problemer

Skats presseafdeling bekræfter, at der er problemer, som man i øjeblikket arbejder på dels at finde ud af hvordan er opstået, dels hvordan det løses.

Senere vil Skat udsende en meddelelse om status.

Ifølge Computerworlds oplysninger er Skat blevet spurgt, om momsfristen kan udskydes.

Skats profil på Twitter med navnet Skattefar har også i dag fået flere spørgsmål.

"Giver I en melding når man igen kan forvente en stabil hjemmeside - har brugt 8 koder fra mit NemID nu :(," skriver en twitter-bruger.

Skat bekræfter også her bøvlet.

"Ja, der er desværre MEGET travlt lige nu... :-/ Der bliver arbejdet på sagen... ^Helene," skriver Skat

Herefter skriver brugeren blandt andet, at han skal "nå momsen idag".

En anden Twitter-bruger tager nedbruddet lidt mere roligt.

"Pyt. Det giver jo bare bedre likviditet til de virksomheder som skulle have indberettet og betalt moms i dag ," skriver han på Twitter.

":o)..men HUSK at selvom man har svært ved at logge på og indberette, så kan man godt betale først og indberette sidst på dagen...," lyder det dog fra Skattefar.

Læs mere på twitter.

Computerworld følger op på sagen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job