Kaos: Skat.dk er helt i knæ

Skats hjemmeside har store problemer med at håndtere de mange brugere, som skal indberette moms i dag.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Skat.dk er helt i knæ, og flere brugere brokker sig.

Det skyldes, at det er svært at tilgå Skat.dk-sitet og bruge selvbetjeningsløsningen til momsindberetning.

Faktisk er der i dag frist for at indberette moms for tredje kvartal, men det volder altså mildt sagt brugerne problemer.

I fredags var der også problemer på siden. De blev løst, men nu er så opstået nye problemer.

Bekræfter problemer

Skats presseafdeling bekræfter, at der er problemer, som man i øjeblikket arbejder på dels at finde ud af hvordan er opstået, dels hvordan det løses.

Senere vil Skat udsende en meddelelse om status.

Ifølge Computerworlds oplysninger er Skat blevet spurgt, om momsfristen kan udskydes.

Skats profil på Twitter med navnet Skattefar har også i dag fået flere spørgsmål.

"Giver I en melding når man igen kan forvente en stabil hjemmeside - har brugt 8 koder fra mit NemID nu :(," skriver en twitter-bruger.

Skat bekræfter også her bøvlet.

"Ja, der er desværre MEGET travlt lige nu... :-/ Der bliver arbejdet på sagen... ^Helene," skriver Skat

Herefter skriver brugeren blandt andet, at han skal "nå momsen idag".

En anden Twitter-bruger tager nedbruddet lidt mere roligt.

"Pyt. Det giver jo bare bedre likviditet til de virksomheder som skulle have indberettet og betalt moms i dag ," skriver han på Twitter.

":o)..men HUSK at selvom man har svært ved at logge på og indberette, så kan man godt betale først og indberette sidst på dagen...," lyder det dog fra Skattefar.

Læs mere på twitter.

Computerworld følger op på sagen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos