Lettet skattedirektør: Vi er oppe i normal drift igen

Driften er "fuldt normaliseret", lyder meldingen fra skattedirektør efter cirka 24 timers it-bøvl.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

I går, mandag, ved 9.30-tiden satte problemerne hos skat.dk for alvor ind.

Et uheldigt tidspunkt, da mange brugere ville ind på siden for blandt andet at indberette moms for tredje kvartal, som der var frist på netop i går.

Men der var bøvl med TastSelv for både virksomhederne og borgere.

I dag ved 9-tiden har driftsstatus på skats hjemmeside så fået teksten "Løst".

Kan I bekræfte, at "driften er fuldt normaliseret"?

"Ja, det er den," udtaler Karsten H. Reichstein, der er underdirektør i Skat.

Firewall spøger

Skat har afvist at udskyde fristen for momsangivelse, selvom der har været flere forespørgsler om det på grund af it-problemerne.

Samtidig har Skat sammen med leverandøren CSC fundet frem til fejlen.

En type fejl som tidligere også har hjemsøgt Skat.

Læs mere om det her.

Nu kan Skat så ånde lettet op:

"Driften er fuldt normaliseret."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect