Tandlæger tvinges til at lukke it-hul

Et hul i it-udrustningen hos landets tandlægeklinikker bliver lukket ved udgangen af næste år.

Artikel top billede

Alle tandlægeklinikker skal have ny software til journalføring ved udgangen af 2014.

Det er fastlagt i tandlægeoverenskomsten fra 2010 med overskriften "Elektroniske Journaler".
 
"Alle tandlæger skal senest den 31. december 2014 have et elektronisk kliniksystem, der overholder MedCom-standarderne. (...) Tandlægen er forpligtet til at benytte MedCom-standarderne til fremadrettet opbevaring af elektronisk patientdata og kommunikation, der er omfattet af disse," hedder det i pagragraf 24.

Der vil være udgifter forbundet med implementering af de elektroniske journaler.

"Parterne er enige om at disse finansieres af klinikkerne indenfor den økonomiske ramme," kan man læse på Tandlægeforeningens hjemmeside

Firma: Mange igennem 
Hos leverandøren af tandlæge-it, Plandents, bekræfter administrerende direktør Berit Nielsen, at tandlægeklinikker skal investere i software.

Men faktisk har mange klinikker allerede gjort det, oplyser hun.

"De allerfleste klinikker i Danmark har allerede investeret i software til klinikken, som anvendes til journal, kalender og økonomi. Alle klinikker skal have software til journalføring med udgangen af 2014, men kun 100-200 klinikker mangler," anslår hun.

It er en mindre del af Plandents forretning, hvor hovedaktiviteterne over for tandlægeklinikkerne er salg af forbrugsvarer, lægemidler, udstyr & service, men altså også it og uddannelse.

"Der er 19 medarbejdere på it-området inklusive fire hardwareteknikere. Vi forventer et uændret antal ansatte på it-fronten de næste år," forklarer direktøren.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job