Tandlæger tvinges til at lukke it-hul

Et hul i it-udrustningen hos landets tandlægeklinikker bliver lukket ved udgangen af næste år.

Artikel top billede

Alle tandlægeklinikker skal have ny software til journalføring ved udgangen af 2014.

Det er fastlagt i tandlægeoverenskomsten fra 2010 med overskriften "Elektroniske Journaler".
 
"Alle tandlæger skal senest den 31. december 2014 have et elektronisk kliniksystem, der overholder MedCom-standarderne. (...) Tandlægen er forpligtet til at benytte MedCom-standarderne til fremadrettet opbevaring af elektronisk patientdata og kommunikation, der er omfattet af disse," hedder det i pagragraf 24.

Der vil være udgifter forbundet med implementering af de elektroniske journaler.

"Parterne er enige om at disse finansieres af klinikkerne indenfor den økonomiske ramme," kan man læse på Tandlægeforeningens hjemmeside

Firma: Mange igennem 
Hos leverandøren af tandlæge-it, Plandents, bekræfter administrerende direktør Berit Nielsen, at tandlægeklinikker skal investere i software.

Men faktisk har mange klinikker allerede gjort det, oplyser hun.

"De allerfleste klinikker i Danmark har allerede investeret i software til klinikken, som anvendes til journal, kalender og økonomi. Alle klinikker skal have software til journalføring med udgangen af 2014, men kun 100-200 klinikker mangler," anslår hun.

It er en mindre del af Plandents forretning, hvor hovedaktiviteterne over for tandlægeklinikkerne er salg af forbrugsvarer, lægemidler, udstyr & service, men altså også it og uddannelse.

"Der er 19 medarbejdere på it-området inklusive fire hardwareteknikere. Vi forventer et uændret antal ansatte på it-fronten de næste år," forklarer direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S