Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Verdenskendt mediaplayer drejer nøglen om. Skynd dig at downloade den seneste version, inden det er for sent, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Efter mere end 15 år på markedet lukker og slukker den kendte Winamp-mediaplayer.

Det kommer til at ske 20. december, hvor nøglen drejes om for den engang så populære medieafspiller.

Winamp var for alvor i vælten, da internettet rigtigt begyndte at tage fart op mod årtusindskiftet, men tjenesten mistede den store synlighed, da den i 1999 blev købt af amerikanske AOL.

Winamp vågnede dog op til dåd i 2010 og 2011, da den blev relanceret i nye versioner til Android og Mac.

Men tilsyneladende skete lanceringerne altså for sent til, at Winamp kunne få ordentligt fat igen i et marked, der forlængst er blevet overtaget af smartere medieafspillere.

Beskeden om Winamps endeligt blev givet via en lille banner-notifikation på Winamps website. Du kan se beskeden her.

Her opfordrer selskabet alle interesserede til at downloade den seneste version af medieafspilleren inden 20. december, hvor tjenesten lukkes.

Læs også:

Sikkerhedsfirma: Slet Winamp - den er hullet som en si

Download: Fem gode medieafspillere kæmper om din gunst

Winamp fylder 10 år ? svinger musikken stadig?

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job