Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Verdenskendt mediaplayer drejer nøglen om. Skynd dig at downloade den seneste version, inden det er for sent, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Efter mere end 15 år på markedet lukker og slukker den kendte Winamp-mediaplayer.

Det kommer til at ske 20. december, hvor nøglen drejes om for den engang så populære medieafspiller.

Winamp var for alvor i vælten, da internettet rigtigt begyndte at tage fart op mod årtusindskiftet, men tjenesten mistede den store synlighed, da den i 1999 blev købt af amerikanske AOL.

Winamp vågnede dog op til dåd i 2010 og 2011, da den blev relanceret i nye versioner til Android og Mac.

Men tilsyneladende skete lanceringerne altså for sent til, at Winamp kunne få ordentligt fat igen i et marked, der forlængst er blevet overtaget af smartere medieafspillere.

Beskeden om Winamps endeligt blev givet via en lille banner-notifikation på Winamps website. Du kan se beskeden her.

Her opfordrer selskabet alle interesserede til at downloade den seneste version af medieafspilleren inden 20. december, hvor tjenesten lukkes.

Læs også:

Sikkerhedsfirma: Slet Winamp - den er hullet som en si

Download: Fem gode medieafspillere kæmper om din gunst

Winamp fylder 10 år ? svinger musikken stadig?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job