Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Verdenskendt mediaplayer drejer nøglen om. Skynd dig at downloade den seneste version, inden det er for sent, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Efter mere end 15 år på markedet lukker og slukker den kendte Winamp-mediaplayer.

Det kommer til at ske 20. december, hvor nøglen drejes om for den engang så populære medieafspiller.

Winamp var for alvor i vælten, da internettet rigtigt begyndte at tage fart op mod årtusindskiftet, men tjenesten mistede den store synlighed, da den i 1999 blev købt af amerikanske AOL.

Winamp vågnede dog op til dåd i 2010 og 2011, da den blev relanceret i nye versioner til Android og Mac.

Men tilsyneladende skete lanceringerne altså for sent til, at Winamp kunne få ordentligt fat igen i et marked, der forlængst er blevet overtaget af smartere medieafspillere.

Beskeden om Winamps endeligt blev givet via en lille banner-notifikation på Winamps website. Du kan se beskeden her.

Her opfordrer selskabet alle interesserede til at downloade den seneste version af medieafspilleren inden 20. december, hvor tjenesten lukkes.

Læs også:

Sikkerhedsfirma: Slet Winamp - den er hullet som en si

Download: Fem gode medieafspillere kæmper om din gunst

Winamp fylder 10 år ? svinger musikken stadig?

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos