Afsløring: Styrelse indgik seks ulovlige it-aftaler

En dansk styrelse har indgået it-aftaler uden udbud - stik imod reglerne.

Artikel top billede

Rigsrevisionens kontrol har afsløret, at det sejler hos NaturErhvervsstyrelsen, når der indgåes it-aftaler.

Nu kan Computerworld oplyse, at hele seks it-aftaler er indgået stik imod reglerne om udbud.

Revisionen påpegede i sin nylige rapport, at tre aftaler i 2012 var indgået uden udbud, selv om beløbene var mellem 0,9 og 1,3 millioner kroner.

Styrelsen har siden varslet en undersøgelse af andre kontrakter.

Resultatet er opsigtsvækkende.

"Siden har vi foretaget en intern analyse af gamle kontrakter i de tre tidligere direktorater. Set over en 10-årig periode er der seks tilfælde, hvor opgaver skulle have været sendt i udbud."

"I en række tilfælde har opgaverne været konkurrenceudsat oprindeligt, men blev fejlagtigt ikke sendt i udbud, da kontrakterne blev forlænget," forklarer pressemedarbejder Jens Fuglsang Edelholt fra NaturErhvervsstyrelsen i en mail til Computerworld.

It-opgaverne

"De seks opgaver, det drejer sig om, er: Det Centrale Bigårdsregister - Frøcertificeringssystemet - Fisketegnssystemet - Sattelitkommunikation - PDGIS-systemet samt SAS-licenser," skriver han videre.

Lige nu arbejder NaturErhvervsstyrelsen på højtryk for at rette op på fejlene.

"Vi er i gang med at rette op på de forhold og har allerede sendt tre af de seks gamle opgaver i fornyet udbud."

"De resterende tre er på vej til at blive sendt i udbud," skriver han i mailen.

Men det stopper ikke der. Faktisk ansætter man ekstra personale for at få overholdt reglerne på området.

Ekstra personale hyres ind

"Derudover har vi strammet op på vores interne procedurer, og vi er i gang med at ansætte ekstra personale for at sørge for, at udbudspraksis bliver overholdt fremadrettet," skriver han. 

Omkring de tre aftaler fra 2012, der blev omtalt i Rigsrevisionens nylige rapport, hedder det:

"I forbindelse med fusionen af dele af Plantedirektoratet, Fiskeridirektoratet og FødevareErhverv i 2010 til NaturErhvervstyrelsen indgik den nye styrelse en række kontrakter med PA Consulting Group om nogle særlige opgaver i forbindelse med fusionen."

"Kontrakterne var under udbudsgrænsen, men det har siden vist sig, at tre af opgaverne viste sig at være større end forventet, og det medførte, at den endelige udgift endte højere end udbudsgrænsen," forklarer han om de kontrakter.

Computerworld arbejder på at få oplyst, hvor stor værdi de seks ulovligt indgåede it-kontrakter har, og hvilke leverandører der fik dem uden om udbud.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S