Erik Damgaard stopper i Microsoft

It-milliardæren Erik Damgaard følger efter sin bror, Preben Damgaard, og stopper i Microsoft. Dermed har tre af de fem grundlæggere af Navision-koncernen forladt Microsoft, under to år efter at de solgte deres livsværk til verdens største softwareselskab. Erik Damgaard føler, at Navision er blevet godt afleveret og vil nu videre.

It-milliardæren Erik Damgaard - en af brødrene bag Damgaard Data, som fusionerede med Navision - har forladt Microsoft, hvor han i det seneste halvandet år har været ansat i den centrale udviklingsafdeling i hovedkvarteret i Seattle, USA. Det skriver Berlingske Tidende.

Dermed følger den 43-årige Erik Damgaard i kølvandet på sin bror, Preben Damgaard, som forlod sin topstilling i Microsoft Business Solutions i Vedbæk nord for København sidste sommer, og medejer af Navision, Jesper Balser, som forlod Microsoft i december.

Grundlæggerne af supersucces

Sammen med Torben Wind og Peter Bang var Damgaard-brødrene og Jesper Balser mændene bag softwareselskabet Navision, som var en sammenlægning af Damgaard Data og Wind, Bang og Balsers selskab, Navision.

Selskabet blev i 2002 solgt til Microsoft Business Solutions for 11 milliarder kroner, og handlen gjorde de fem grundlæggere til milliardærer, efter de alle i forvejen havde tjent tre-cifrede millionbeløb, da Navision blev børsnoteret.

Erik Damgaard blev for nylig tilbudt job hos Microsoft i Vedbæk, men takkede nej, fordi han vurderede, at alle de gode job "for længst er taget, og jeg skal også videre".

- Der har været mange omvæltninger de seneste fem år, og nu føler jeg, at vi har afleveret, hvad der skal afleveres, siger han til Berlingske Tidende.

Tilbage af Navision-grundlæggerne hos Microsoft i Vedbæk er nu Torben Wind og Peter Bang.

Tekniker og arkitekt
Mens Preben Damgaard var den udadvendte strateg og sælger, var Erik Damgaard teknikeren og arkitekten, der stod bag de kodelinier, som dannede grundlag for hele succesen.

Efter salget af livsværket flyttede han til USA for at arbejde med videreudviklingen af Microsofts programmer.

- Hvis jeg skulle være fortsat i Seattle, ville det være inden for den del af ERP, der passer til Longhorn, når den er klar. Men jeg synes, at jeg har rodet med ERP i 20 år, og det er på tide at prøve noget andet, siger Erik Damgaard til Berlingske Tidende.

Longhorn er kodenavnet for den kommende udgave af Windows-styresystemet.

Erik Damgaard sigter i første omgang efter at gå ind i højst fem bestyrelser, ligesom han påtænker at købe sig ind i den "rette" virksomhed.

Der er ikke noget odiøst i, at iværksætterne går fra borde, når deres livsværk bliver opkøbt. Det påpeger administrerende direktør i DTU Innovation, Ulla Brockenhuus-Schack.

- Det er mennesker, som har nået målstregen. Det er som et maratonløb, hvor der lige skal pustes ud, inden de er klar til at gå i gang igen, siger hun til Berlingske Tidende.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura