Erik Damgaard stopper i Microsoft

It-milliardæren Erik Damgaard følger efter sin bror, Preben Damgaard, og stopper i Microsoft. Dermed har tre af de fem grundlæggere af Navision-koncernen forladt Microsoft, under to år efter at de solgte deres livsværk til verdens største softwareselskab. Erik Damgaard føler, at Navision er blevet godt afleveret og vil nu videre.

It-milliardæren Erik Damgaard - en af brødrene bag Damgaard Data, som fusionerede med Navision - har forladt Microsoft, hvor han i det seneste halvandet år har været ansat i den centrale udviklingsafdeling i hovedkvarteret i Seattle, USA. Det skriver Berlingske Tidende.

Dermed følger den 43-årige Erik Damgaard i kølvandet på sin bror, Preben Damgaard, som forlod sin topstilling i Microsoft Business Solutions i Vedbæk nord for København sidste sommer, og medejer af Navision, Jesper Balser, som forlod Microsoft i december.

Grundlæggerne af supersucces

Sammen med Torben Wind og Peter Bang var Damgaard-brødrene og Jesper Balser mændene bag softwareselskabet Navision, som var en sammenlægning af Damgaard Data og Wind, Bang og Balsers selskab, Navision.

Selskabet blev i 2002 solgt til Microsoft Business Solutions for 11 milliarder kroner, og handlen gjorde de fem grundlæggere til milliardærer, efter de alle i forvejen havde tjent tre-cifrede millionbeløb, da Navision blev børsnoteret.

Erik Damgaard blev for nylig tilbudt job hos Microsoft i Vedbæk, men takkede nej, fordi han vurderede, at alle de gode job "for længst er taget, og jeg skal også videre".

- Der har været mange omvæltninger de seneste fem år, og nu føler jeg, at vi har afleveret, hvad der skal afleveres, siger han til Berlingske Tidende.

Tilbage af Navision-grundlæggerne hos Microsoft i Vedbæk er nu Torben Wind og Peter Bang.

Tekniker og arkitekt
Mens Preben Damgaard var den udadvendte strateg og sælger, var Erik Damgaard teknikeren og arkitekten, der stod bag de kodelinier, som dannede grundlag for hele succesen.

Efter salget af livsværket flyttede han til USA for at arbejde med videreudviklingen af Microsofts programmer.

- Hvis jeg skulle være fortsat i Seattle, ville det være inden for den del af ERP, der passer til Longhorn, når den er klar. Men jeg synes, at jeg har rodet med ERP i 20 år, og det er på tide at prøve noget andet, siger Erik Damgaard til Berlingske Tidende.

Longhorn er kodenavnet for den kommende udgave af Windows-styresystemet.

Erik Damgaard sigter i første omgang efter at gå ind i højst fem bestyrelser, ligesom han påtænker at købe sig ind i den "rette" virksomhed.

Der er ikke noget odiøst i, at iværksætterne går fra borde, når deres livsværk bliver opkøbt. Det påpeger administrerende direktør i DTU Innovation, Ulla Brockenhuus-Schack.

- Det er mennesker, som har nået målstregen. Det er som et maratonløb, hvor der lige skal pustes ud, inden de er klar til at gå i gang igen, siger hun til Berlingske Tidende.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S