Erik Damgaard stopper i Microsoft

It-milliardæren Erik Damgaard følger efter sin bror, Preben Damgaard, og stopper i Microsoft. Dermed har tre af de fem grundlæggere af Navision-koncernen forladt Microsoft, under to år efter at de solgte deres livsværk til verdens største softwareselskab. Erik Damgaard føler, at Navision er blevet godt afleveret og vil nu videre.

It-milliardæren Erik Damgaard - en af brødrene bag Damgaard Data, som fusionerede med Navision - har forladt Microsoft, hvor han i det seneste halvandet år har været ansat i den centrale udviklingsafdeling i hovedkvarteret i Seattle, USA. Det skriver Berlingske Tidende.

Dermed følger den 43-årige Erik Damgaard i kølvandet på sin bror, Preben Damgaard, som forlod sin topstilling i Microsoft Business Solutions i Vedbæk nord for København sidste sommer, og medejer af Navision, Jesper Balser, som forlod Microsoft i december.

Grundlæggerne af supersucces

Sammen med Torben Wind og Peter Bang var Damgaard-brødrene og Jesper Balser mændene bag softwareselskabet Navision, som var en sammenlægning af Damgaard Data og Wind, Bang og Balsers selskab, Navision.

Selskabet blev i 2002 solgt til Microsoft Business Solutions for 11 milliarder kroner, og handlen gjorde de fem grundlæggere til milliardærer, efter de alle i forvejen havde tjent tre-cifrede millionbeløb, da Navision blev børsnoteret.

Erik Damgaard blev for nylig tilbudt job hos Microsoft i Vedbæk, men takkede nej, fordi han vurderede, at alle de gode job "for længst er taget, og jeg skal også videre".

- Der har været mange omvæltninger de seneste fem år, og nu føler jeg, at vi har afleveret, hvad der skal afleveres, siger han til Berlingske Tidende.

Tilbage af Navision-grundlæggerne hos Microsoft i Vedbæk er nu Torben Wind og Peter Bang.

Tekniker og arkitekt
Mens Preben Damgaard var den udadvendte strateg og sælger, var Erik Damgaard teknikeren og arkitekten, der stod bag de kodelinier, som dannede grundlag for hele succesen.

Efter salget af livsværket flyttede han til USA for at arbejde med videreudviklingen af Microsofts programmer.

- Hvis jeg skulle være fortsat i Seattle, ville det være inden for den del af ERP, der passer til Longhorn, når den er klar. Men jeg synes, at jeg har rodet med ERP i 20 år, og det er på tide at prøve noget andet, siger Erik Damgaard til Berlingske Tidende.

Longhorn er kodenavnet for den kommende udgave af Windows-styresystemet.

Erik Damgaard sigter i første omgang efter at gå ind i højst fem bestyrelser, ligesom han påtænker at købe sig ind i den "rette" virksomhed.

Der er ikke noget odiøst i, at iværksætterne går fra borde, når deres livsværk bliver opkøbt. Det påpeger administrerende direktør i DTU Innovation, Ulla Brockenhuus-Schack.

- Det er mennesker, som har nået målstregen. Det er som et maratonløb, hvor der lige skal pustes ud, inden de er klar til at gå i gang igen, siger hun til Berlingske Tidende.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S