Derfor taler alle pludselig om API'er

Det er ikke kun udviklere, der giver API´er ekstremt meget opmærksomhed for tiden. Her er forklaringen.

Artikel top billede

API'er - Application Programming Interfaces - er det nye sort i it-branchen.

Behovet for at et stykke software kan kommunikere og interagere med andre systemer, applikationer og tjenester, vokser nemlig eksplosivt i disse år, og det er den primære forklaring på, at API'er mange steder er kommet i fokus.

Når vi taler mega-trends som internet of things og big data, er API'erne eksempelvis ganske afgørende for, at man kan realisere visionerne.

Og API'er vedkommer ikke bare udviklerne.

API'er er ikke kun for udviklerne

"... nutidens API'er er på forretningsniveau, hjælper med at koble dig sammen med nye partnere og åbner op for effektivitet og innovation," skriver ph.d. Teresa Tung, Accenture, i et blogindlæg.

"API'er er en nøgle-komponent til digital transformation for mange virksomheder. API-succes er ikke nu og her, og det handler ikke kun om teknologi - succes kræver, at man hæver API'ens rolle til at være et produkt, der kan skabe nye resultater for forretningen," skriver Teresa Tung.

Også hos et andet it-konsultenthus, Capgemini, fremhæves API'erne som noget af det, man bør have fokus på i 2014.

"Der er teknologi, der kan forbedre interaktionen mellem den meget forbruger-prægede verden udenfor og virksomhedens systemer ... Teknologien inkluderer Application Programming Interfaces eller API'er, der giver adgang til vigtige data og services i virksomhedens systemer, men også til hurtigt at kunne udvikle effektfulde, sikre og konsistente mobil-apps, skriver Capgemini.

Store besparelser at hente

I de senere år har it-branchen og it-afdelingerne generelt set lyset i at satse på mere åbne API'er.

Det sker, fordi et system eller en applikation sjældent lever en isoleret tilværelse, men derimod indgår i en større sammenhæng og derfor skal kunne tale sammen med andre it-løsninger, både internt og eksternt.

I 2011 konkluderede analysefirmaet Gartner i en rapport, at man kan spare op til 20 procent, hvis man anvender åbne API'er, fordi systemintegrationer typisk er en tung post ved større it-projekter.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura