Derfor taler alle pludselig om API'er

Det er ikke kun udviklere, der giver API´er ekstremt meget opmærksomhed for tiden. Her er forklaringen.

Artikel top billede

API'er - Application Programming Interfaces - er det nye sort i it-branchen.

Behovet for at et stykke software kan kommunikere og interagere med andre systemer, applikationer og tjenester, vokser nemlig eksplosivt i disse år, og det er den primære forklaring på, at API'er mange steder er kommet i fokus.

Når vi taler mega-trends som internet of things og big data, er API'erne eksempelvis ganske afgørende for, at man kan realisere visionerne.

Og API'er vedkommer ikke bare udviklerne.

API'er er ikke kun for udviklerne

"... nutidens API'er er på forretningsniveau, hjælper med at koble dig sammen med nye partnere og åbner op for effektivitet og innovation," skriver ph.d. Teresa Tung, Accenture, i et blogindlæg.

"API'er er en nøgle-komponent til digital transformation for mange virksomheder. API-succes er ikke nu og her, og det handler ikke kun om teknologi - succes kræver, at man hæver API'ens rolle til at være et produkt, der kan skabe nye resultater for forretningen," skriver Teresa Tung.

Også hos et andet it-konsultenthus, Capgemini, fremhæves API'erne som noget af det, man bør have fokus på i 2014.

"Der er teknologi, der kan forbedre interaktionen mellem den meget forbruger-prægede verden udenfor og virksomhedens systemer ... Teknologien inkluderer Application Programming Interfaces eller API'er, der giver adgang til vigtige data og services i virksomhedens systemer, men også til hurtigt at kunne udvikle effektfulde, sikre og konsistente mobil-apps, skriver Capgemini.

Store besparelser at hente

I de senere år har it-branchen og it-afdelingerne generelt set lyset i at satse på mere åbne API'er.

Det sker, fordi et system eller en applikation sjældent lever en isoleret tilværelse, men derimod indgår i en større sammenhæng og derfor skal kunne tale sammen med andre it-løsninger, både internt og eksternt.

I 2011 konkluderede analysefirmaet Gartner i en rapport, at man kan spare op til 20 procent, hvis man anvender åbne API'er, fordi systemintegrationer typisk er en tung post ved større it-projekter.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S