Derfor taler alle pludselig om API'er

Det er ikke kun udviklere, der giver API´er ekstremt meget opmærksomhed for tiden. Her er forklaringen.

Artikel top billede

API'er - Application Programming Interfaces - er det nye sort i it-branchen.

Behovet for at et stykke software kan kommunikere og interagere med andre systemer, applikationer og tjenester, vokser nemlig eksplosivt i disse år, og det er den primære forklaring på, at API'er mange steder er kommet i fokus.

Når vi taler mega-trends som internet of things og big data, er API'erne eksempelvis ganske afgørende for, at man kan realisere visionerne.

Og API'er vedkommer ikke bare udviklerne.

API'er er ikke kun for udviklerne

"... nutidens API'er er på forretningsniveau, hjælper med at koble dig sammen med nye partnere og åbner op for effektivitet og innovation," skriver ph.d. Teresa Tung, Accenture, i et blogindlæg.

"API'er er en nøgle-komponent til digital transformation for mange virksomheder. API-succes er ikke nu og her, og det handler ikke kun om teknologi - succes kræver, at man hæver API'ens rolle til at være et produkt, der kan skabe nye resultater for forretningen," skriver Teresa Tung.

Også hos et andet it-konsultenthus, Capgemini, fremhæves API'erne som noget af det, man bør have fokus på i 2014.

"Der er teknologi, der kan forbedre interaktionen mellem den meget forbruger-prægede verden udenfor og virksomhedens systemer ... Teknologien inkluderer Application Programming Interfaces eller API'er, der giver adgang til vigtige data og services i virksomhedens systemer, men også til hurtigt at kunne udvikle effektfulde, sikre og konsistente mobil-apps, skriver Capgemini.

Store besparelser at hente

I de senere år har it-branchen og it-afdelingerne generelt set lyset i at satse på mere åbne API'er.

Det sker, fordi et system eller en applikation sjældent lever en isoleret tilværelse, men derimod indgår i en større sammenhæng og derfor skal kunne tale sammen med andre it-løsninger, både internt og eksternt.

I 2011 konkluderede analysefirmaet Gartner i en rapport, at man kan spare op til 20 procent, hvis man anvender åbne API'er, fordi systemintegrationer typisk er en tung post ved større it-projekter.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S