Derfor taler alle pludselig om API'er

Det er ikke kun udviklere, der giver API´er ekstremt meget opmærksomhed for tiden. Her er forklaringen.

Artikel top billede

API'er - Application Programming Interfaces - er det nye sort i it-branchen.

Behovet for at et stykke software kan kommunikere og interagere med andre systemer, applikationer og tjenester, vokser nemlig eksplosivt i disse år, og det er den primære forklaring på, at API'er mange steder er kommet i fokus.

Når vi taler mega-trends som internet of things og big data, er API'erne eksempelvis ganske afgørende for, at man kan realisere visionerne.

Og API'er vedkommer ikke bare udviklerne.

API'er er ikke kun for udviklerne

"... nutidens API'er er på forretningsniveau, hjælper med at koble dig sammen med nye partnere og åbner op for effektivitet og innovation," skriver ph.d. Teresa Tung, Accenture, i et blogindlæg.

"API'er er en nøgle-komponent til digital transformation for mange virksomheder. API-succes er ikke nu og her, og det handler ikke kun om teknologi - succes kræver, at man hæver API'ens rolle til at være et produkt, der kan skabe nye resultater for forretningen," skriver Teresa Tung.

Også hos et andet it-konsultenthus, Capgemini, fremhæves API'erne som noget af det, man bør have fokus på i 2014.

"Der er teknologi, der kan forbedre interaktionen mellem den meget forbruger-prægede verden udenfor og virksomhedens systemer ... Teknologien inkluderer Application Programming Interfaces eller API'er, der giver adgang til vigtige data og services i virksomhedens systemer, men også til hurtigt at kunne udvikle effektfulde, sikre og konsistente mobil-apps, skriver Capgemini.

Store besparelser at hente

I de senere år har it-branchen og it-afdelingerne generelt set lyset i at satse på mere åbne API'er.

Det sker, fordi et system eller en applikation sjældent lever en isoleret tilværelse, men derimod indgår i en større sammenhæng og derfor skal kunne tale sammen med andre it-løsninger, både internt og eksternt.

I 2011 konkluderede analysefirmaet Gartner i en rapport, at man kan spare op til 20 procent, hvis man anvender åbne API'er, fordi systemintegrationer typisk er en tung post ved større it-projekter.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job